Udržitelnost ve školách: Jak moderní technologie a odpovědné chování mění budoucnost vzdělávání | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Udržitelnost ve školách: Jak moderní technologie a odpovědné chování mění budoucnost vzdělávání

Autor: Kalenda Michal Datum: 3.1. 2025

V posledních letech se téma udržitelnosti dostává do popředí zájmu nejen firem a jednotlivců, ale také škol. Moderní vzdělávací instituce si uvědomují svou roli v ochraně životního prostředí a aktivně hledají způsoby, jak snížit svou ekologickou stopu. Jaké jsou tedy konkrétní kroky, které školy podnikají, a jak jim v tom mohou pomoci moderní technologie?

Šetření energií: LED displeje a další vychytávky

Jedním z klíčových aspektů udržitelnosti ve školách je snižování spotřeby energie. Mnoho škol proto investuje do energeticky účinných technologií, jako jsou LED osvětlení nebo moderní systémy vytápění a chlazení. Zajímavým řešením jsou také LCD displeje, které oproti tradičním projektorům spotřebovávají výrazně méně elektřiny a mají delší životnost. Společnost Consulta, která se specializuje na vybavení pro školy a kanceláře, nabízí širokou škálu těchto produktů a podporuje tak školy v jejich snaze o udržitelnější provoz.

Consulta je také výhradním dovozcem produktů holandské společnosti Legamaster, která se zapojila do programu "One percent for the Planet". Tento program finančně podporuje významné projekty na ochranu životního prostředí. Více informací o této iniciativě najdete v článku „One percent for the Planet“.

Odpovědné chování: Vzdělávání a recyklace

Udržitelnost však není jen o technologiích. Důležitou roli hraje také vzdělávání a osvěta. Mnoho škol začleňuje témata jako recyklace, šetření vodou nebo snižování produkce odpadu přímo do výuky. Žáci se tak učí, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí, a získávají návyky, které jim zůstanou po celý život. Consulta v tomto ohledu nabízí školám široké portofilo. Například: tabule, které mají oficiální certifikáty Ecolabel, ekologické znovu plnitelné popisovače, dřevěné příslušenství k tabulím, ale také podporujeme společenskou odpovědnost firem a chceme tak pomáhat šířit osvětu a pomáhat začleňovat témata udržitelnosti do výuky.

Nová legislativa: CSRD a její dopady na školy

Otázka udržitelnosti se netýká jen škol, ale celé společnosti. Evropská unie proto připravuje novou směrnici o podávání zpráv o udržitelnosti podniků (CSRD), která bude mít dopad i na velké firmy a společnosti na regulovaných trzích. Ty budou muset zveřejňovat nejen své finanční výsledky, ale také informace o svém dopadu na životní prostředí a sociální oblast. Více informací o této směrnici najdete v článku na webu Consulta: https://www.consulta.cz/csrd-co-to-je-a-bude-se-v-roce-2024-tykat-i-vas/.

Udržitelnost jako příležitost

Přechod k udržitelnějšímu způsobu života není jen nutností, ale také příležitostí. Školy, které se aktivně zapojí do tohoto procesu, mohou nejen ušetřit náklady na energie, ale také zlepšit své renomé a přilákat nové studenty a pedagogy. Udržitelnost se tak stává nedílnou součástí moderního vzdělávání a přispívá k vytváření lepší budoucnosti pro nás všechny. Chcete, aby i vaše škola byla lídrem v oblasti udržitelnosti? Neváhejte kontaktovat společnost Consulta a objevte širokou škálu produktů a služeb, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů. Společně můžeme vytvořit lepší budoucnost pro naše děti a planetu.


Související články

Jak udělat přednášku zajímavou?

Jak udělat přednášku zajímavou?

Zapomeňte na sebe a myslete na publikum. Základní rada je, že přednáška nemá být prezentace vás samotných, ale vy máte být prostředníkem mezi novou vědomostí, dovedností či kompetencí a publikem. Myslete na to, pro koho je prezentace určena a co si z vaší přednášky chtějí posluchači odnést.
Umělá inteligence radí učitelům, jak ji využít ve výuce

Umělá inteligence radí učitelům, jak ji využít ve výuce

Přes sto milionů lidí. Tak právě tolik lidí si jen v prvním měsíci roku vyzkoušelo ChatGPT. Někdo se děsí, že chatbot vyřeší všechno a děti se přestanou učit. My si to nemyslíme. AI změní budoucnost, to určitě, ale stejně tak zůstane nenahraditelná pozice učitele a hodnota vzdělání. Umělá inteligence (AI) je nástroj, který bude pomáhat vzdělávacímu procesu, ale posouzení relevantnosti bude stále na...
5 nejnovějších trendů v technologiích pro vzdělávání: jak může vaše škola těžit z nejnovějších inovací?

5 nejnovějších trendů v technologiích pro vzdělávání: jak může vaše škola těžit z nejnovějších inovací?

Virtuální a rozšířená realita, umělá inteligence, robotika, interaktivní tabule a aplikace pro vzdělávání. To byla hlavní témata Technického summitu v Londýně (březen, 2023), na který každý rok jezdíme a nejnovější trendy ve vzdělávání přinášíme k nám do České republiky.
Jak zvýšit zaujetí publika? Vizualizujte. Jeden obraz je víc než sto slov.

Jak zvýšit zaujetí publika? Vizualizujte. Jeden obraz je víc než sto slov.

Pozornost posluchačů je omezená a času máte málo. Hledáte způsoby, jak jako zaujmout publikum rychle a účinně?
Psychologie publika: jak reagovat na nepříjemné dotazy z publika

Psychologie publika: jak reagovat na nepříjemné dotazy z publika

Prezentovat svoje myšlenky před publikem může být docela zábavná zkušenost, ale nejeden lektor ví, že prezentování je i o nepříjemných zážitcích, které dokážou přidělat nejednu vrásku na čele. Otázka z publika, na kterou neznáte odpověď, agresivní či posměšný komentář, nebo neustále rušící člověk. Setkal se s tím asi každý lektor, ale umíme na tyto situace adekvátně reagovat?
Podzimní inspirace pro výuku

Podzimní inspirace pro výuku

Podzim, s paletou pestrých barev a šustěním spadaného listí, je jako stvořený pro probuzení dětské zvídavosti a kreativity. Je to čas, kdy se příroda mění před očima a nabízí nepřeberné množství podnětů pro objevování a učení. Pojďme se společně ponořit do podzimní atmosféry a objevit, jak ji přenést do školních lavic.