Umělá inteligence radí učitelům, jak ji využít ve výuce | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Umělá inteligence radí učitelům, jak ji využít ve výuce

Autor: Kalenda Michal Datum: 10.4. 2023

Přes sto milionů lidí. Tak právě tolik lidí si jen v prvním měsíci roku vyzkoušelo ChatGPT. Někdo se děsí, že chatbot vyřeší všechno a děti se přestanou učit. My si to nemyslíme. AI změní budoucnost, to určitě, ale stejně tak zůstane nenahraditelná pozice učitele a hodnota vzdělání. Umělá inteligence (AI) je nástroj, který bude pomáhat vzdělávacímu procesu, ale posouzení relevantnosti bude stále na nás, lidech.

A proto koho jiného se zeptat, jak využít umělou inteligenci ve výuce, než právě ChatGPT. Přinášíme vám 5 tipů na chytré aplikace, které jdou používat v jejich základní verzi zdarma a které jsme osobně vyzkoušeli. Pozor, měli u žáků velký úspěch :-)

1.Kahoot!

Aplikace Kahoot! pro tvorbu zábavných a interaktivních kvízů. Pokud máte v učebně chytrý LCD displej bude tvorba kvízu pro vás hračka. Studenti si na svůj chytrý telefon načtou QR kód a v reálném čase můžete sledovat správné odpovědi a soutěžit s ostatními studenty.

2.Quizlet

Potřebujete studenty naučit klíčové pojmy a memorovat něco nazpaměť? Zkuste v aplikaci Quizlet vytvořit vlastní sady karet s otázkami, které slouží k memorizaci klíčových pojmů. Vytvoříte si vlastní „knihovnu“ vzdělávacích materiálů, které mohou studenti využívat k učení.

3.Edpuzzle

Nástroj Edpuzzle slouží pro tvorbu interaktivních prezentací a videí pro výuku. Vytvoříte v něm jednoduše zajímavé a efektivní vzdělávací materiály. Mohou být interaktivní (vkládáte otázky, anotace, odkazy..) a jde spustit v široké škále zařízení (počítače, tablety, mobilní telefony). Výukový materiál je tak přístupný studentům kdykoliv a kdekoliv.

4.Padlet

Virtuální tabule Padlet, která poskytuje interaktivní prostor pro sdílení nápadů. Žáci na ni mohou ze svých mobilních zařízení sdílet během výuky své postřehy, komentáře, obrázky ale třeba i odpovědi na otázky a vše se v reálném čase sdílí na tabuli. Učitel může informace třídit, dávat do shluků dle témat a ostatní mohou nápady například hodnotit či dokončovat. Skvělá interaktivní pomůcka do výuky.

5. Sli.do

Interaktivní systém Sli.do vhodný pro větší skupinu lidí, workshopy a prezentace. Díky ní můžete získat okamžitou zpětnou vazbu od vašeho publika za použití jejich mobilního zařízení. I když se vaše publikum „stydí“ tak díky anonymitě mobilního telefonu s prezentujícím rádi navazují kontakt a prezentace se stává živější a modernější.


Související články

Jak udělat přednášku zajímavou?

Jak udělat přednášku zajímavou?

Zapomeňte na sebe a myslete na publikum. Základní rada je, že přednáška nemá být prezentace vás samotných, ale vy máte být prostředníkem mezi novou vědomostí, dovedností či kompetencí a publikem. Myslete na to, pro koho je prezentace určena a co si z vaší přednášky chtějí posluchači odnést.
5 nejnovějších trendů v technologiích pro vzdělávání: jak může vaše škola těžit z nejnovějších inovací?

5 nejnovějších trendů v technologiích pro vzdělávání: jak může vaše škola těžit z nejnovějších inovací?

Virtuální a rozšířená realita, umělá inteligence, robotika, interaktivní tabule a aplikace pro vzdělávání. To byla hlavní témata Technického summitu v Londýně (březen, 2023), na který každý rok jezdíme a nejnovější trendy ve vzdělávání přinášíme k nám do České republiky.
Jak zvýšit zaujetí publika? Vizualizujte. Jeden obraz je víc než sto slov.

Jak zvýšit zaujetí publika? Vizualizujte. Jeden obraz je víc než sto slov.

Pozornost posluchačů je omezená a času máte málo. Hledáte způsoby, jak jako zaujmout publikum rychle a účinně?
Psychologie publika: jak reagovat na nepříjemné dotazy z publika

Psychologie publika: jak reagovat na nepříjemné dotazy z publika

Prezentovat svoje myšlenky před publikem může být docela zábavná zkušenost, ale nejeden lektor ví, že prezentování je i o nepříjemných zážitcích, které dokážou přidělat nejednu vrásku na čele. Otázka z publika, na kterou neznáte odpověď, agresivní či posměšný komentář, nebo neustále rušící člověk. Setkal se s tím asi každý lektor, ale umíme na tyto situace adekvátně reagovat?
Vizualizéry ve výuce: co to je a jak se používají?

Vizualizéry ve výuce: co to je a jak se používají?

Vizualizéry jsou učební pomůcky, díky kterým mohou vyučující detailně prezentovat nejrůznější fyzické objekty, laboratorní vzorky, dokumenty, práce studentů atd. v reálném čase na tabuli, monitor nebo jiné zařízení. Vzhledem se podobají stolní lampě, ale na jejich konci nenajdete žárovku, ale kvalitní kameru, která dokáže v zaznamenávat videa klidně i ve FullHD rozlišení a přiblížit daný objekt až...
Digitální informační LCD displeje pro školy: vyměňte zastaralé nástěnky za moderní řešení

Digitální informační LCD displeje pro školy: vyměňte zastaralé nástěnky za moderní řešení

LCD displeje pro školy si můžete představit jako moderní digitální nástěnku, na které zobrazíte téměř jakýkoliv obsah (DOC, XLS, PPT, PDF, obrázky, videa…) odkudkoliv a okamžitě přes webový prohlížeč. Na úpravě a aktualizaci dat displejů se tak může podílet každý, komu dáte přístupové údaje. Nahrazují chaotické a neaktuální papírové nástěnky a stávají se oblíbeným centrem dění na chodbách i ve tří...