Proč po určité době přestaneme vnímat vůni parfému? | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Proč po určité době přestaneme vnímat vůni parfému?

Autor: Šilerová Andrea Datum: 11.2. 2024

Použili jste váš oblíbený parfém, sami nic necítíte, ale okolí vás chválí, jak úžasnou vůni používáte? Nebo máte doma rozmístěné bytové difuzéry, nevnímáte nic, ale návštěva se nad vůní rozplývá? Nezoufejte, je to naprosto normální. Na vině stojí tzv. adaptace na vůni.

Adaptace na vůni: aneb proč necítím parfém

Adaptace na vůni je úplně přirozený proces. Čichové buňky, které jsou zodpovědné za vnímání vůní, se po určité době vyčerpají. To znamená, že už nedokážou vnímat vůni tak intenzivně, jako na začátku. Vůně je stále přítomna, jen vy už ji necítíte.

Proces adaptace na vůni má svůj evoluční význam. Představte si situaci, kdyby váš čich neustále reagoval na trvalé, známé vůně. Například na charakteristickou vůni vašeho domova. Pro někoho, kdo v daném bytě žije je taková vůně „neviditelná“, ale pro každou návštěvu představuje nový, jedinečný podnět. Bez takové schopnosti smyslové adaptace bychom byli neustále přetěžování smyslovými informacemi, což by mohlo vést ke snížení naší schopnosti rozpoznávat a identifikovat nové nebo něčím důležité vůně.

Jak ovlivnit adaptaci na vůni

Jak už bylo řečeno, adaptace na vůni je přirozený proces, který nejde zcela zastavit. Pokud si ale chcete vůni vašich parfémů a difuzérů užívat více a déle, existují postupy, které mohou prodloužit dobu, po kterou budete vůni vnímat.

1. Intenzita vůně

Na intenzivní vůně se adaptujeme pomaleji než na slabší vůně. Pokud chcete vnímat vůni déle, zvolte parfém nebo difuzér s vyšším obsahem parfémové složky.

2. Doba expozice

Čím déle jste vůni vystaveni, tím rychleji se na ni adaptujete. Existují možnosti, jak provonět byt krátce a intenzivně. Takové styly provonění umožňují naplno si vychutnat vůni, aniž bychom stihli se na ni adaptovat, protože se používají jen občas (nejsme jejich vůni vystavení neustále). Mohou to být katalytické lampy, kvalitní svíčky, bytové elektrické difuzéry nebo bytové spreje.

3. Střídání vůní

Další způsob, jak prodloužit dobu vnímání vůně je jejich střídání. Vyberte si několik vůní, které se vám líbí. Mohou se vzájemně doplňovat, ale mohou být i naopak kontrastní. Tyto vůně v pravidelných intervalech střídejte (můžete si dát třeba poznámku do mobilu).

4. Změna místa difuzéru

Dobrý způsob, jak si na vůni nezvyknout je umístit difuzér na místo, kde se tolik nepohybujete. Například šatna, vstupní hala apod. Nosní buňky nebudou mít čas se adaptovat a je větší šance že tuto vůni ucítíte pokaždé, když se na daném místě objevíte.

Bonusový tip:

Pokud chcete, aby vám zážitek z vůně vydržel co nejdéle, můžete zkoušet i přírodní vůně. Ty se vyrábí z rostlinných esencí a náš čich je schopný je rozeznávat po delší dobu.

Dále určitě udržujte difuzér čistý, protože prach a nečistoty mohou bránit uvolňování vůně. Difuzéry nejlépe odvádí svoji službu v dobře větraném prostoru, kde se vůně přirozeně rozptylují.

Jsem ráda, že jste dočetli až sem a že společně sdílíme stejnou vášeň – vášeň pro vůně. Věřím, že vůně mají pozitivní vliv na naši náladu. Umí uklidnit, povzbudit i potěšit. Přeji vám, ať si vaše vůně užíváte co nejdéle a co nejintenzivněji. A pokud hledáte další tipy, nebo skvělé kvalitní vůně, neváhejte se na mě obrátit. Ráda vám s výběrem pomůžu.


Související články

Osvěžovač vzduchu

Osvěžovač vzduchu

Jaké jsou druhy osvěžovačů vzduchu a jak vybrat ten nejlepší?
Rady pro používání katalytické lampy

Rady pro používání katalytické lampy

Praktické rady pro použití katalytické lapmy.
Jak se bezpečně opalovat?

Jak se bezpečně opalovat?

Mírné opalování není škodlivé. Naopak! Sluníčko je zdrojem energie. Působení jeho paprsků má kladný vliv na naše zdraví i na naši psychiku.
Pár rad jak na masky na obličej.

Pár rad jak na masky na obličej.

Jak používat masky na obličej?
Péče o pleť

Péče o pleť

Pleť je neustále vystavována slunci a škodlivým vlivům ovzduší, proto je důležité jí poskytovat speciální péči.
Jak poznat luxusní svíčku

Jak poznat luxusní svíčku

Dříve sloužily svíčky jen jako zdroj světla a tepla. V dnešní době se spíše používají jako dekorace a pro relaxaci.