Jak správně pečovat o dotykové LCD displeje? | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Jak správně pečovat o dotykové LCD displeje?

Autor: Pospíšil Vlastimil

LCD displej a jak ho čistit Stejně jako televize u vás doma nebo LCD monitor na vašem pracovním stole, potřebuje i dotykový displej péči a údržbu. Víte, na co si u čištění dotykového LCD displeje dávat pozor a tak prodloužit jeho životnost?

Proč je nutné displej čistit?

Možná vás jako první napadlo, proč je vlastně dobré LCD displej čistit. Odpověď je jednoduchá, displej se ovládá prsty a je proto přirozené, že se lesklá skleněná plocha nejen umaže, ale zároveň se na ni mohou dostávat nečistoty a bakterie. Obrovskou výhodou LCD displejů je, že je lze (na rozdíl třeba od klávesnice nebo myši) velmi jednoduše a efektivně čistit.

Je antibakteriální povrch skutečně antibakteriální?

Někteří výrobci uvádí, že povrch jejich displejů je antibakteriální, že se bakterie na povrchu sami ničí apod. Pozor na tyto zavádějící informace. Aby se bakterie samy zničily, je na to potřeba minimálně 24 hodin. Pokud je u vás displej v dennodenním zapojení, tak si dovedete spočítat, jak to ve skutečnosti s tou antibakteriálností je. Není proto nic jednoduššího, než každý den displej jednoduše otřít. Ale jak na to?

Nikdy nečistěte displej na sucho. Poškrábal by se.

Drobné částečky prachu, pylu a někdy i saharského písku, které byste chtěli z displeje setřít za sucha, by působily jako brusný papír a mohly by poškodit povrch skla LCD displeje. Proto je vždy nutné pro čištění displeje použít speciální čisticí prostředek nebo vlhčené ubrousky šetrné k povrchu.

Pozor také na abraziva a rám displeje

Také nikdy nepoužívejte pro čištění displeje abrazivní čističe nebo čističe na nábytek apod. Setkali jsme se i s tím, že paní uklízečka chtěla vyčistit displej opravdu na mokro (pořádně mokrým hadrem) a kapalina zatekla do rámu displeje. Na to pozor, kapalina do rámu displeje nesmí nikdy zatéct, hrozilo by nevratné poškození displeje.

Nejlepší je používat pro čištění displeje takové produkty, které jsou výhradně určené na údržbu LCD displejů. Nejvhodnější jsou vlhčené ubrousky na alkoholové bázi, které perfektně čistí a není potřeba povrch po použití vysoušet.

Jak předejít "uťapanému" displeji?

LCD displej, stejně jako váš smartphone, je zkrátka určený pro ovládání prsty. To jej dělá výjimečným a přirozeným pro ovládání. To, že bude „uťapaný“ je zkrátka daní za snadnost ovládání. Pár rad vám ale dát můžeme:

  • Displej ovládejte čistýma rukama
  • Místo prstů můžete pro ovládání používat speciální pero
  • Místo mazání dlaní můžete používat speciální houbičku pro mazání LCD displejů.
    Pozor, nesmí to být ta stejná, jako používáte na klasickou tabuli. Nečistoty z tabule by poškodily povrch displeje.
 
Důležité: shrnutí péče o LCD displej v několika větách
Je přirozené, že se na vašem dotykovém LCD budou objevovat otisky prstů. Abyste ale prodloužili životnost vašeho LCD a minimalizovali množství bakterií na displeji, doporučujeme pravidelné (ideálně každodenní) setření displeje speciálním čistícím ubrouskem. Poučte prosím vaše paní uklízečky, ať displej nečistí stejným prostředkem, jakým čistí podlahy a nábytek a že se do rámu displeje nesmí dostat tekutina.

Z důvodu bezpečnosti se také doporučuje před čištěním displej vypnout (případně i odpojit od napájení).


Související články

Displej není tabule - věnujte jeho výběru více času

Displej není tabule - věnujte jeho výběru více času

Které parametry LCD displejů by vás měly zajímat? Přednákupem je dobré si promyslet co od displeje čekáte. Neplaťte zbytečně za něco, co nevyužijete.
Nejlevnější dotykové LCD displeje - nebezpečný risk!

Nejlevnější dotykové LCD displeje - nebezpečný risk!

„Je levný LCD displej nejlepší?“ „nebo má v sobě nízká cena nějaký háček?“ Už babičky říkaly: „laciný, dvakrát placený“. A věřte, že ani u dotykových LCD displejů tomu není jinak. Hledáte skvěle fungující dotykový LCD displej za rozumnou cenu? Co by měl váš LCD displej splňovat, jakou má mít záruku a co si ohlídat, abyste při reklamaci nemuseli displej sami demontovat?...
Bezdrátový přenos obrazu do LCD displeje nebo projektoru

Bezdrátový přenos obrazu do LCD displeje nebo projektoru

Nezastavitelný vývoj IT technologií způsobuje, že při pořízení nového projektoru nebo LCD displeje, je stávající kabeláž v zasedací místnosti nebo školní třídě nevyhovující. Nedokáže přenést datově náročný 4K obraz a už vůbec ne včetně dotyku, například při použití dotykového LCD displeje. Kdo bych chtěl sekat zeď nebo podlahu pro novou kabeláž v zasedací místnosti nebo třídě, kterou každý...
Jak vybrat flipchart?

Jak vybrat flipchart?

Ať už si přejete flipchart používat pro diagramy, brainstorming nebo poznámky, u nás si můžete vybrat z široké nabídky flipchartů od holandské firmy Legamaster.
ROBOTIS DREAM II: aneb jak využít robota ve výuce?

ROBOTIS DREAM II: aneb jak využít robota ve výuce?

ROBOTIS DREAM II se skládá z  pěti výukových stavebnic . Základ robotické stavebnice tvoří startovací sada Robotis Dream II úrovně I . Následují další řady (označené 2, 3, 4 a 5), kterými můžete postupně vašeho robota rozšiřovat a učit se s ním další a další kousky a výuku tak přizpůsobovat žákům od nejnižších tříd až po vyšší ročníky základních škol, nejvyšší level lze ale bez potíží...
CSRD: co to je a bude se v roce 2024 týkat i vás?

CSRD: co to je a bude se v roce 2024 týkat i vás?

CSRD pochází z prvních písmen anglického Corporate Sustainability Reporting Directive, v České republice volně přeloženo jako Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků.