Jak poznat kvalitní parfém? | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
 • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Jak poznat kvalitní parfém?

Autor: Šilerová Andrea Datum: 1.9. 2023

Čím to je, že některý parfém na sobě cítíte dlouhou dobu a některý zmizí jak pára nad hrncem? Hlavním parametrem je koncentrace vůně. Parfémy s vyšším obsahem esenciálních olejů vydrží déle a voní intenzivněji. Kvalitní parfémy jsou z kvalitních ingrediencí a minimalizují používání syntetických ingrediencí.

Víte, jak správně poznat kvalitní parfém a v čem se liší od toaletní vody?

Množství vonných esencí: udává kvalitu parfému

Parfémy existují v různých koncentracích, což ovlivňuje kvalitu a trvanlivost vůně. Nejvyšší koncentrace mají parfémy, poté eau de parfum, eau de toilette a nejméně eau de cologne.

 • Parfém: nejvyšší koncentrace vůně, obsahuje 15 - 30% esenciálních olejů. Takto vysoká koncentrace zajistí parfému silnou a dlouhotrvající vůni. Parfém může na kůži zůstat až 24 hodin a vůně může být velmi inteznivní. Parfémy se proto používají spíše na speciální příležitosti nebo večerní události. 
 • Eau de Parfum: nižší koncentrace esenciálních olejů než parfém, obvykle kolem 10-20%. Má ale relativně dlouhou trvanlivost a intenzivní vůni. Je ideální pro denní nošení pro důležité schůzky, jednání apod. 
 • Eau de Toilette: koncentrace kolem 5 - 15% esenciálních olejů. Taková koncentrace zajistí lehčí a osvěžující vůni, vhodná pro každodenní příležitosti. 
 • Eau de Colgone: nejnižší koncentrace esenciálních ojelů (kolem 2-4%). Jsou lehké, osvěžující, hodí se třeba po osprchování, nebo jako osvěžující sprej, který se používá během dne několikrát. 

Úroveň koncentrace esenciálních olejů v parfému udává jeho intenzitu a jak dlouho na pokožce vydrží. To je jeden z aspektů kvalitního parfému.

Kvalitní parfém má několik "vrstev"

Kvalitní, dražší parfémy mívají několik vrstev vonných esencí, zatímco levnější varianty mají vrstev méně.

Dražší parfémy se skládají z horních, středních a základních tónů, přičemž každou esenci lze cítit odlišnou dobu. Některé tóny se rozvinou okamžitě, některé až třeba po dvou hodinách. Základní tóny však na pokožce zůstanou po celý den. U levnějších parfémů lze získat pouze horní tóny, výjimečně i střední tóny, což způsobuje jejich kratší výdrž.

 • Levné parfémy: často jednodušší složení, méně vrstev vůně. Vůně je více jednotvárná, ne tak složitá, méně jasně definovaná a nemá na kůži vývoj
 • Kvalitní parfémy: více "vrstev" a jsou více komplexní. Mají hlubší a bohatější charakter, který se na kůži vyvíjí i několik hodin. 

Složení vůně a zdravotní nezávadnost

Do levných parfémů se přidávají mnohdy toxické látky, které mohou být karcinogenní, způsobovat bolesti hlavy, dušnost a alergické reakce či podráždit vaši kůži. Kvalitní parfémy od značky Locherber neobsahují žádné škodlivé látky, jako je třeba toluen, acetaldehyd či acetonitril.

Celkově platí, že kvalita použitých surovin má zásadní vliv na kvalitu parfému. Prostudujte složení parfému a vyhýbejte se těm, jejichž složení připomíná spíše čistič či ředilo než parfém. 


Design flakónů: odráží kvalitu a péči značky

I vzhled flakonu parfému může být jedním z ukazatelů kvality. Značky pracují na tom, aby jejich flakony byly rozpoznatelné a spojené s určitou značkou. Zákazníci pak svůj oblíbený parfém snadno identifikují a mohou se k němu opakovaně navracet. Parfémy od značky Locherber poznáte již na první pohled, a to dle jejich designových flakónů, kterým věnují velkou pozornost. Design flakónu je příležitostí každé značky vyprávět svůj příběh o vůni a značce samotné. Flakón je první forma komunikace se zákazníkem a první kontakt, který lidé s vůní mají. Levnější parfémy často nemají finanční prostředky na to, aby se mohli hloubkově věnovat samotnému designu.

Parfém vs. toaletní voda

Rozlišujeme parfémy a toaletní vody. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Oba krásně voní, bývají vyráběny stejnými značkami a lze je nosit každý den. Rozdíl spočívá v koncentraci parfémového oleje. V toaletní vodě bývá 5 až 15 % parfémového oleje. Zatímco parfém má nejvyšší koncentraci vonných olejů, a to v rozmezí 20 až 30 %, díky tomu voní intenzivněji a vydrží déle. Proto jsou parfémy dražší než pouhé toaletní vody. Vyberte si luxusní parfém od proslulé italské značky Locherber, která nabízí širokou škálu vůní od květinových, ovocných, sladkých až po exotické či hřejivé.

5 tipů: jak poznat kvalitní parfém na vlastní kůži

 1. Vyzkouštjte na vlastní kůži: nejlepší způsob jak posoudit parfém je aplikovat si ho na vlastní kůži. Každý parfém reaguje jinak s jedinečnou chemií vaší pleti a může se chovat jinak, než na testovacím papírku. Počkejte několik minut (a klidně i hodin), než se plně rozvoní
 2. Sledujte, jak se vůně vyvíjí: pozorujte, jak se vůně na vašem těle mění v čase. Kvalitní parfém by měl procházet fázemi vrchních, středních i spodních tónů
 3. Zkoumejte značky: renomované značky s dlouholetou tradicí a dobrou pověstí budou obvykle dobrá volba a dobrý výchozí bod při hledání kvalitního parfému
 4. Ptejte se na rady: voní vám kamarádka nebo klidně i náhodný kolemjdoucí? Zeptejte se, třeba dostanete dobrý tip nebo doporučení
 5. Chválí vás lidé, že pěkně voníte? Někdy se stane, že už na sobě parfém necítíte, ale okolí vás chválí, je to dobré znamení. 

Související články

Osvěžovač vzduchu

Osvěžovač vzduchu

Jaké jsou druhy osvěžovačů vzduchu a jak vybrat ten nejlepší?
Rady pro používání katalytické lampy

Rady pro používání katalytické lampy

Praktické rady pro použití katalytické lapmy.
Jak se bezpečně opalovat?

Jak se bezpečně opalovat?

Mírné opalování není škodlivé. Naopak! Sluníčko je zdrojem energie. Působení jeho paprsků má kladný vliv na naše zdraví i na naši psychiku.
Pár rad jak na masky na obličej.

Pár rad jak na masky na obličej.

Jak používat masky na obličej?
Péče o pleť

Péče o pleť

Pleť je neustále vystavována slunci a škodlivým vlivům ovzduší, proto je důležité jí poskytovat speciální péči.
Jak poznat luxusní svíčku

Jak poznat luxusní svíčku

Dříve sloužily svíčky jen jako zdroj světla a tepla. V dnešní době se spíše používají jako dekorace a pro relaxaci.