Zelené certifikace: Ecolabel, FSC, PEFC. Co to je a k čemu slouží? | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Zelené certifikace: Ecolabel, FSC, PEFC. Co to je a k čemu slouží?

Autor: Pospíšil Vlastimil Datum: 6.2. 2023

Zrovna včera jsem si objednal jídlo s sebou. Dostal jsem ho v plastové krabičce s nápisem „green deal“. Zelená je prostě moderní a slovo „green“ slouží jako moderní odpustek pro všechny, kteří se cítí tak trošku špatně, že po nich zbude na planetě zase o kus plastu navíc. Vážně může být plastová krabička na jídlo „green“? Nemyslím si… Jak se v certifikacích vyznat a kdy se jedná jen o propracovaný marketingový tah?

EU Ecolabel v roce 1992

Zatímco my v Československu jsme řešili první vlnu kupónové privatizace, Evropská unie měla jiné starosti. Kladla si otázku, jak minimalizovat dopady stále se zvyšujícího průmyslu a konzumu na životní prostředí. Vznikl první celosvětově známý a uznávaný certifikát EU Ecolabel. Získat ho není dodnes úplně jednoduché. Požádat o něj mohou jen ty značky, jejichž zboží nebo služby splňují vysoké ekologické nároky po celý svůj životní cyklus. Tedy od těžby surovin, přes distribuci až po likvidaci.

Tuto certifikaci získala např. holanská firma Legamaster, jejímž výhradním dovozcem pro Českou republiku jsme my. Jak vypadají bílé tabule s touto certifikací? Podívejte se na ně, na první pohled jsou k nerozeznání, ale ekologická stopa jejich výroby i dovozu je neporovnatelně nižší v porovnání s konkurenčními výrobky bez certifikace.

TIP: využíváním produktů se „Zelenými certifikacemi“ se připravíte na CSRD (plánované na rok 2024)

 

FSC: šetrné k lesům

Forest Stewardship Council, nebo také česky „Rada pro správu lesa“. Tento certifikát označuje výrobky, které vznikly s ohledem na šetrné obhospodařování lesů. Tento certifikát se používá v 81 zemích světa (včetně České republiky). Certifikát FSC se firmám uděluje na 5 let a podnik, který tuto certifikaci užívá, je vystavován průběžným auditům.

Typicky se s tímto druhem certifikátu setkáte u papírenského zboží (papíry do tiskáren apod.). U nás ve firmě se snažíme jít ještě o kousek dál a v naší nabídce upřednostňovat ty produkty, které jsou i baleny do krabiček z papíru s certifikací FSC. Například luxusní krémy značky BeC, jsou baleny do krabiček s certifikací FSC.


 

PEFC: celosvětově nejrozšířenější certifikát hospodaření v lesích

Programme for the Endorsement of Forest Certification neboli PEFC. Má o něco méně přísné normy než FSC. V České republice je využívaná spíše certifikace PEFC (70% lesů), oproti FSC (2% lesů).

PEFC jsou spolu s FCS dva celosvětově nejrozšířenější standardy a zhruba 10% všech lesů na světě je certifikováno alespoň jedním z těchto programů.


Související články

CSRD: co to je a bude se v roce 2024 týkat i vás?

CSRD: co to je a bude se v roce 2024 týkat i vás?

CSRD pochází z prvních písmen anglického Corporate Sustainability Reporting Directive, v České republice volně přeloženo jako Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků.
Jak správně pečovat o dotykové LCD displeje?

Jak správně pečovat o dotykové LCD displeje?

Stejně jako televize u vás doma nebo LCD monitor na vašem pracovním stole, potřebuje i dotykový displej péči a údržbu. Víte, na co si u čištění dotykového LCD displeje dávat pozor a tak prodloužit jeho životnost? Proč je nutné displej čistit? Možná vás jako první napadlo, proč je vlastně dobré LCD displej čistit. Odpověď je jednoduchá, displej se ovládá prsty a je...
Nejlevnější dotykové LCD displeje - nebezpečný risk!

Nejlevnější dotykové LCD displeje - nebezpečný risk!

„Je levný LCD displej nejlepší?“ „nebo má v sobě nízká cena nějaký háček?“ Už babičky říkaly: „laciný, dvakrát placený“. A věřte, že ani u dotykových LCD displejů tomu není jinak. Hledáte skvěle fungující dotykový LCD displej za rozumnou cenu? Co by měl váš LCD displej splňovat, jakou má mít záruku a co si ohlídat, abyste při reklamaci nemuseli displej sami demontovat?...
Bezdrátový přenos obrazu do LCD displeje nebo projektoru

Bezdrátový přenos obrazu do LCD displeje nebo projektoru

Nezastavitelný vývoj IT technologií způsobuje, že při pořízení nového projektoru nebo LCD displeje, je stávající kabeláž v zasedací místnosti nebo školní třídě nevyhovující. Nedokáže přenést datově náročný 4K obraz a už vůbec ne včetně dotyku, například při použití dotykového LCD displeje. Kdo bych chtěl sekat zeď nebo podlahu pro novou kabeláž v zasedací místnosti nebo třídě, kterou každý...
Jak vybrat flipchart?

Jak vybrat flipchart?

Ať už si přejete flipchart používat pro diagramy, brainstorming nebo poznámky, u nás si můžete vybrat z široké nabídky flipchartů od holandské firmy Legamaster.
ROBOTIS DREAM II: aneb jak využít robota ve výuce?

ROBOTIS DREAM II: aneb jak využít robota ve výuce?

ROBOTIS DREAM II se skládá z  pěti výukových stavebnic . Základ robotické stavebnice tvoří startovací sada Robotis Dream II úrovně I . Následují další řady (označené 2, 3, 4 a 5), kterými můžete postupně vašeho robota rozšiřovat a učit se s ním další a další kousky a výuku tak přizpůsobovat žákům od nejnižších tříd až po vyšší ročníky základních škol, nejvyšší level lze ale bez potíží...