Zelené certifikace: Ecolabel, FSC, PEFC. Co to je a k čemu slouží? | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Zelené certifikace: Ecolabel, FSC, PEFC. Co to je a k čemu slouží?

Autor: Pospíšil Vlastimil Datum: 6.2. 2023

Zrovna včera jsem si objednal jídlo s sebou. Dostal jsem ho v plastové krabičce s nápisem „green deal“. Zelená je prostě moderní a slovo „green“ slouží jako moderní odpustek pro všechny, kteří se cítí tak trošku špatně, že po nich zbude na planetě zase o kus plastu navíc. Vážně může být plastová krabička na jídlo „green“? Nemyslím si… Jak se v certifikacích vyznat a kdy se jedná jen o propracovaný marketingový tah?

EU Ecolabel v roce 1992

Zatímco my v Československu jsme řešili první vlnu kupónové privatizace, Evropská unie měla jiné starosti. Kladla si otázku, jak minimalizovat dopady stále se zvyšujícího průmyslu a konzumu na životní prostředí. Vznikl první celosvětově známý a uznávaný certifikát EU Ecolabel. Získat ho není dodnes úplně jednoduché. Požádat o něj mohou jen ty značky, jejichž zboží nebo služby splňují vysoké ekologické nároky po celý svůj životní cyklus. Tedy od těžby surovin, přes distribuci až po likvidaci.

Tuto certifikaci získala např. holanská firma Legamaster, jejímž výhradním dovozcem pro Českou republiku jsme my. Jak vypadají bílé tabule s touto certifikací? Podívejte se na ně, na první pohled jsou k nerozeznání, ale ekologická stopa jejich výroby i dovozu je neporovnatelně nižší v porovnání s konkurenčními výrobky bez certifikace.

TIP: využíváním produktů se „Zelenými certifikacemi“ se připravíte na CSRD (plánované na rok 2024)

 

FSC: šetrné k lesům

Forest Stewardship Council, nebo také česky „Rada pro správu lesa“. Tento certifikát označuje výrobky, které vznikly s ohledem na šetrné obhospodařování lesů. Tento certifikát se používá v 81 zemích světa (včetně České republiky). Certifikát FSC se firmám uděluje na 5 let a podnik, který tuto certifikaci užívá, je vystavován průběžným auditům.

Typicky se s tímto druhem certifikátu setkáte u papírenského zboží (papíry do tiskáren apod.). U nás ve firmě se snažíme jít ještě o kousek dál a v naší nabídce upřednostňovat ty produkty, které jsou i baleny do krabiček z papíru s certifikací FSC. Například luxusní krémy značky BeC, jsou baleny do krabiček s certifikací FSC.


 

PEFC: celosvětově nejrozšířenější certifikát hospodaření v lesích

Programme for the Endorsement of Forest Certification neboli PEFC. Má o něco méně přísné normy než FSC. V České republice je využívaná spíše certifikace PEFC (70% lesů), oproti FSC (2% lesů).

PEFC jsou spolu s FCS dva celosvětově nejrozšířenější standardy a zhruba 10% všech lesů na světě je certifikováno alespoň jedním z těchto programů.


Související články

CSRD: co to je a bude se v roce 2024 týkat i vás?

CSRD: co to je a bude se v roce 2024 týkat i vás?

CSRD pochází z prvních písmen anglického Corporate Sustainability Reporting Directive, v České republice volně přeloženo jako Směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků.
Displeje EVOLVE a One Percent for the Planet

Displeje EVOLVE a One Percent for the Planet

One Percent for the Planet (Jedno procento pro planetu) je mezinárodní organizace, která vznikla v roce 2001 na březích řeky Madison, když se dva dlouholetí přátelé a úspěšní podnikatelé vydali na rybářský výlet. Uvědomili si na něm, že jsou odpovědni za životní prostředí a zavázali se věnovat 1% svých tržeb (nikoliv zisku) ekologických organizacím a aktivně podporovat ochranu a obnovu životních p...
Pístovický cyklokapr: Consulta jako jeden ze sponzorů akce

Pístovický cyklokapr: Consulta jako jeden ze sponzorů akce

Pístovický cyklokapr svým nezaměnitelným jménem získal velkou popularitu v místní cyklistické komunitě. Závod je unikátní zapojením cyklistů všech úrovní a dovedností, kdy cílem je především oslava sportu, zdravého životního stylu a možnosti, jak cyklistiku přiblížit široké veřejnosti.Naše společnost Consulta se stala jedním ze sponzorů akce.
Společenská odpovědnost společnosti Consulta

Společenská odpovědnost společnosti Consulta

V naší společnosti Consulta sdílíme principy společenské odpovědnosti a udržitelného podnikání. Proto i naši nabídku a řešení směřujeme k podpoře ekologicky smýšlejících společností, které nabízí trvale udržitelné řešení. Věříme, že naše volba ovlivňuje směr, jakým se svět ubírá, a jsme hrdí na to, že to zahrnuje spolupráci s partnery, kteří ctí stejné hodnoty.
Videokonference: její výhody, nevýhody a důležitost technického vybavení

Videokonference: její výhody, nevýhody a důležitost technického vybavení

Firmy všech velikostí objevily ve videokonferencích nový nástroj pro levné a rychlé spojení. Ať už se zaměstnanci mezi sebou navzájem, ale i mezi pracovními partnery, zákazníky, či během přijímacích pohovorů. 83% firem uvedlo, že plánují investovat do technologií. Myslíte, že i váš pracovní prostor by zasloužil modernizovat?
Rekonstrukce učebny

Rekonstrukce učebny

Modernizace školních učeben není jen estetickým vylepšením, ale významným strategickým krokem, který formuluje budoucnost vzdělávání vašich žáků. Věříme, že kvalitní vzdělávání s důrazem na moderní výukové metody je klíčem k lepší budoucnosti nás všech. Renovace školní třídy je komplexní úkol, který vyžaduje pečlivé plánování, profesionální know-how a odborné vedení. V naší společnosti Consulta máme...