Poslední úhoz: loučíme se s legendárním psacím strojem | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Poslední úhoz: loučíme se s legendárním psacím strojem

Autor: Kalenda Michal Datum: 8.7. 2024

Dnes jsme prodali náš poslední psací stroj. Je to pro nás mnohem více, než uzavření obchodu. Je to symbolický okamžik, který završil jednu kapitolu naší historie a otevírá dveře budoucnosti. Loučíme se s legendárním psacím strojem Consulta, elektronickým psacím strojem, který stál u zrodu naší firmy a dal jí pojmenování. Možná ani nevíte, že název Consulta vznikl spojením Consul+TA (Consul jako označení pro mechanický psací stroj, který vyráběla Zbrojovka Vyškov a „TA“ jako zkratka počátečních písmen přidružené společnosti Triuph-Adler).

Psací stroje Consul: světový úspěch české výrobní haly

Elektronické psací stroje měly pro Consultu zcela zásadní význam. V roce 1998, kdy si společnost pronajala bývalou výrobní halu a zahájila vlastní výrobu, byly právě psací stroje jejím hlavním produktem. Díky šikovnosti strojařů, preciznímu zpracování a kvalitním materiálům si psací stroje Consulta rychle získaly renomé po celém světě. Smlouvy o dovozu do Německa, Ruska, Iránu, Dubaje a Spojených arabských emirátů svědčí o jejich úspěchu. Na památku tohoto období je v předváděcí místnosti společnosti dodnes vystaven psací stroj, který píše zprava doleva, připomínající exotické trhy, kam se stroje Consulta vyvážely.

Revoluce v kancelářích: psací stroje stojí před érou stolních počítačů

Psací stroje sehrály klíčovou roli v kancelářské práci a komunikaci dlouho před příchodem počítačů a digitálních technologií. Umožňovaly rychlejší a efektivnější psaní dokumentů než psaní rukou, standardizovaly vzhled textů a zpřístupnily psaní širší veřejnosti.

Rozdíly mezi mechanickými psacími stroji Consul Zbrojovky Vyškov a elektronické Consulty

Mechanický psací stroj Consul Zbrojovky Vyškov byl založen na čistě mechanickém principu. Stisk klávesy aktivoval páku s písmenem, která udeřila přes barvící pásku na papír a zanechala otisk. Oproti tomu elektronické psací stroje Consulta využívaly elektronické obvody a motory pro ovládání tiskové hlavy. Takové stroje už nabízely i pokročilé funkce, jako možnost formátování textu, možnosti úprav a ukládání a hlavně podstatně tišší provoz.

Charakteristické klapání stroje a zvuk zvonku na konci řádku

Psací stroje se staly ikonou doby. Pomocníkem spisovatelů, novinářů i obyčejných lidí. Jejich charakteristické klapání kláves a zvonivý zvuk zvonku oznamujícího konec řádku evokují nostalgii a vzpomínky na dobu, kdy psaní nebylo jen otázkou stisknutí tlačítka. Ne nadarmo můžete vidět psací stroj Consul i v budově Národního muzea ve fascinující expozici "Dějiny 20. století".

Psací stroj Consul součástí exopzice „Dějiny 20. století“ v Národním muzeu v Praze

Mezi exponáty minulosti se nachází i jeden nenápadný, ale o to významnější předmět – psací stroj Consul, který patřil Edě Kreislové, novinářce a spisovatelce, jejíž život byl stejně dramatický jako doba, ve které žila. Edy Kreislová, známá svým působením v časopise Mladý svět, se stala nepohodlnou pro tehdejší režim. Ona i celá redakce dostaly zákaz publikovat, ale Eda se nenechala umlčet. Právě na psacím stroji Consul psala prózu, která tajně kolovala v samizdatu a dodávala lidem naději. Její odvaha a talent z ní udělaly poradkyni Václava Havla, významnou postavu disentu a pozdějšího prezidenta.

Psací stroj, který uvidíte i ve Slavnostech sněženek

Psací stroj Consul se nesmazatelně zapsal do srdcí a i filmů národa. Objevil se třeba i ve filmu Slavnosti sněženek ve známé scéně Rudolfa Hrušínského s Jaromírem Hanzlíkem, „No nekupte to, když je to tak výhodný.“ Nebo v novém retro seriálu "To se vysvětlí, soudruzi", jako pracovní nástroj Jiřího Macháčka.

Loučíme se s psacími stroji, ale jejich odkaz žije dál. Inovace, preciznost a spolehlivost, které symbolizovaly psací stroje Consulta, jsou stále hnací silou naší společnosti. I když technologie se neustále vyvíjejí, zůstáváme věrni hodnotám, na kterých jsme vybudovali naši pověst.

Poslední úhoz klávesy, poslední zazvonění zvonku. Zavíráme víko psacího stroje a s ním i jednu kapitolu naší historie. Ale každý konec je zároveň nový začátek, a my jsme rádi, že ho můžeme prožívat s vámi, našimi zákazníky a partnery. Děkujeme vám za vaši přízeň a těšíme se na společnou budoucnost plnou nových příležitostí a inovací.Fotogalerie

Související články

Legamaster: produkty ohleduplné k lidem i k přírodě

Legamaster: produkty ohleduplné k lidem i k přírodě

Společnost Legamaster věří v hodnoty lidských práv, udržitelného rozvoje a ochrany přírodního prostředí. Jdeme příkladem v oblastech firemní odpovědnosti i odpovědnosti jedince. Vysoké nároky klademe nejen na sebe, ale také na naše dodavatele. Odmítáme spolupráci s obchodními partnery, kteří nesplňují náš náročný etický kodex. Jako firma bojujeme proti jakékoli diskriminaci...
Operační program Jan Amos Komenský: Šablony pro základní školy

Operační program Jan Amos Komenský: Šablony pro základní školy

Operační program Jan Amos Komenský (2021 - 2027) navazuje na Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (2014 – 2020). Cílem operačního programu Jan Amos Komenský je podpořit kvalitu a dostupnost vzdělávání a rozvíjet znalosti a dovednosti každého jedince v současném dynamicky se měnícím světě. V květnu letošního roku (2022) byla vyhlášena nová výzva pro MŠ a ZŠ...
Operační program Jan Amos Komenský: Šablony pro mateřské školy

Operační program Jan Amos Komenský: Šablony pro mateřské školy

Operační program Jan Amos Komenský (2021 - 2027) navazuje na Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (2014 – 2020). Cílem operačního programu Jan Amos Komenský je podpořit kvalitu a dostupnost vzdělávání a rozvíjet znalosti a dovednosti každého jedince v současném dynamicky se měnícím světě. V květnu letošního roku (2022) byla vyhlášena nová výzva pro MŠ a ZŠ...
Zrušení EET není konec pokladen

Zrušení EET není konec pokladen

I když již nebude povinná elektronická evidence tržeb, pokladny mají pro podnikatele stále přínos.
Michal Kalenda

Michal Kalenda

Co má Michal v Consultě na starost? Michal stojí ve vedení společnosti a má ji rád. Jak by taky ne, vždyť je jeho. Obvykle přijíždí mezi prvními a odjíždí mezi posledními. Během dne stihne asi deset malých káv bez mléka (protože se ve firmě traduje, že kafe a mlíko je do rakve víko) a nespočet dobře míněných rad směrem ke kolegům a kolegyním. Jeho břitký humor je ve firmě pověstný a dovede oživit...
Přichází umělá inteligence: znamená to konec školství?

Přichází umělá inteligence: znamená to konec školství?

Děti mohou zdarma a dokonce v českém jazyce využívat umělou inteligenci pro psaní prací. Učitelé nemohou být schopni rozlišit, že je práce napsaná robotem, nikoliv žákem. Takto vytvořenou práci ani není možné nijak dohledat a proto učitelé nezjistí, že je duplikát. Je to konec školství? A co si o tom myslí umělá inteligence?