Jak funguje samoopalovací krém? | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Jak funguje samoopalovací krém?

Napadá vás, co spojuje křupavou kůrku dohněda opečeného chleba, typickou nahořklou chuť kávy a bronzovou pokožku těla? Ač se to zdá neuvěřitelné, všechny spojuje tzv. Maillardova reakce. Tedy reakce mezi aminokyselinami a redukujícími cukry, které vedou ke vzniku hnědého pigmentu. Pojďme se společně podívat, co vlastně stojí za bronzovou pokožkou, vzniklou právě díky použití samoopalovacího krému.

Kouzelné DHA: opálená během pár minut

Onou kouzelnou složkou samoopalovacích krémů, díky které bude vaše pokožka vypadat, jako byste se právě vrátili z exotické dovolené, je DHA čili dihydroxyaceton (nebo také glyceron). Samoopalovací krémy obsahují aktivní složku, která imituje Maillardovu reakci – ano, tu už dříve zmíněnou reakci, díky které si můžeme vychutnávat třeba křupavý chléb, nebo plnou chuť piva. Při ní redukující cukry (DHA) reagují s aminokyselinami. Zatímco v potravinářství při vysokých teplotách dává za vznik různým aromatickým a chuťovým sloučeninám, tak v kosmetickém průmyslu funguje tak, že mimo jiné se na povrchu kůže začnou tvořit melanoidiny.

Efekt opálení samoopalovacími krémy je pro kůži bezpečný a není trvalý

Samoopalovací krémy obsahují DHA (cukry), které při nanesení na pokožku začnou reagovat s aminokyselinami v kožních buňkách. Při této reakci se začnou vznikat tmavě zbarvené sloučeniny tzv. melanoidiny. Tvorba melanoidů na kůži vytváří kosmetický efekt opálení. Tento proces není trvalý. Melanoidiny se postupně odlupují spolu s odumřelými buňkami a spolu s nimi se postupně ztrácí i efekt opálení. Obvykle efekt opálení vydrží 5 – 7 dní.

Rozdíl mezi opálením od sluníčka a od samoopalovacího krému

Dlouho se mělo za to, že samoopalovací krémy působí na tvorbu melaninu. Tak tomu ale není. Melanin v pokožce vzniká při působení skutečného slunečního záření. Vzniká jako obranná reakce kůže proti spálení pokožky od sluníčka. Úkolem melaninu je absorbovat a rozptylovat UV záření, tento proces vede ke ztmavnutí pokožky a vytvoření opálení.

Samoopalovací krém může být bílý

Samoopalovací krém tedy může být bílý, protože aktivní DHA není zbarvená. Někteří výrobci ale do svých produktů přidávají jemné nebo silnější zbarvení, zejména pro to, aby bylo zřejmé, které části těla jsou natřené a které ještě nikoliv.

Samoopalovací krémy jsou rychlou a pro zdraví bezpečnou variantou, jak mít krásně bronzovou pokožku v jakémkoliv ročním období. Výsledek je viditelný okamžitě po aplikaci a svého vrcholu dosahuje obvykle po 5 hodinách od aplikace. Rychlejších výsledků můžete dosáhnout u tzv. bronzerů u kterých je výsledek patrný v řádu sekund.


Související články

Samoopalovací krémy: bronzová pokožka za 6 sekund

Samoopalovací krémy: bronzová pokožka za 6 sekund

A myslíme si, že krásně vypadající zdravé opálení modelek a modelů pochází z pobytu na sluníčku nebo ze solárií. Opak je ale pravdou. Jsou to moderní samoopalovací krémy, které získávají na stále větší oblibě nejen celebrit a mohou za přirozeně vypadající pokožku zářivě bronzové barvy.
Osvěžovač vzduchu

Osvěžovač vzduchu

Jaké jsou druhy osvěžovačů vzduchu a jak vybrat ten nejlepší?
Rady pro používání katalytické lampy

Rady pro používání katalytické lampy

Praktické rady pro použití katalytické lapmy.
Jak se bezpečně opalovat?

Jak se bezpečně opalovat?

Mírné opalování není škodlivé. Naopak! Sluníčko je zdrojem energie. Působení jeho paprsků má kladný vliv na naše zdraví i na naši psychiku.
Pár rad jak na masky na obličej.

Pár rad jak na masky na obličej.

Jak používat masky na obličej?
Péče o pleť

Péče o pleť

Pleť je neustále vystavována slunci a škodlivým vlivům ovzduší, proto je důležité jí poskytovat speciální péči.