Většina z nás už si pravděpodobně ani nevzpomene, kdy se v obchodech objevily displeje pro zákazníky, čtečky čárových kódů a další periferie. Obchodníci si již zase zvykli na dokonalou kontrolu nad příjmy i výdaji, skladovými zásobami atd. To vše nám umožňuje výpočetní technika. Systémy, které vznikají spojením ovládacích počítačů a rozličných periférií s rozmanitými funkcemi jsou pak často označovány jako POS systémy. Co přesně ale obsahují, jak fungují a co tato zkratka vlastně znamená?
POS – význam zkratky
V češtině se zkratka POS často vykládá jako „pokladní obchodní systémy“ či „prodejní obchodní systémy“, původně ale zkratka reprezentovala anglický termín „Point of Sales“. Ať již ale přijmeme za svůj kterýkoliv z těchto názvů, vždy popisuje jednu a tu samou věc – POS se skládá z jednoho či více klasických osobních počítačů a k nim připojených periferií jako jsou čtečky čárových kódů, displeje, zásuvka na hotovost, displeje pro zákazníky, tiskárny na účtenky a další. Systém ale může být propojen i se skladem, účetnictvím apod. Takto komplexní systém potom dává obchodníkům možnost dokonalého přehledu a kontroly nad všemi důležitými oblastmi.
Co je třeba?
POS systémy jsou oproti klasickým obchodním pokladnám variabilnější a nabízejí obchodníkovi více možností. Centrální bod systému, ke kterému jsou periferie připojeny, může představovat buď PC s příslušným softwarem nebo přímo některý z dotykových POS systémů. Obecně lze tedy říci, že POS systémy se skládají ze dvou hlavních komponent. Tou první jsou hardwarové prvky, tou druhou potom software. V našem obchodě naleznete oboje. Námi nabízené systémy na bázi špičkového pokladního systému Conto jsou vhodné pro malé obchodníky i velké provozovny. Spolu s širokou nabídkou příslušenství k POS systémům od čteček kódů po tiskárny nebo mobilní číšnické terminály tvoří, mohou vytvořit řešení pro jakoukoliv situaci.