Vizualizéry jsou učební pomůcky, díky kterým mohou vyučující detailně prezentovat nejrůznější fyzické objekty, laboratorní vzorky, dokumenty, práce studentů atd. v reálném čase na tabuli, monitor nebo jiné zařízení. Vzhledem se podobají stolní lampě, ale na jejich konci nenajdete žárovku, ale kvalitní kameru, která dokáže v zaznamenávat videa klidně i ve 4K rozlišení a přiblížit daný objekt až 204x.
Jak je možné používat vizualizér ve výuce?
Díky vizualizérům je možné vtáhnout studenty do fascinujícího světa vzdělávání a vědy. Vědecké experimenty v chemii, které by za běžné situace vidělo jen pár šťastlivců v první řadě, mohou být díky vizualizéru v reálném čase přenášeny na tabuli a navíc s klidně i s dokonalým přiblížením (zvětšením). Žáci uvidí chemické reakce v detailu, vidí, jak se teorie přeměňuje v praxi a dochází tak k zásadnímu posílení jejich schopnosti chápat probíranou látku a porozumět složitým vědeckým principům.
V matematice můžete vizualizér použít k ukázkám správných matematických postupů, ukázkám detailů rýsování geometrických úloh, představovat abstraktní matematické koncepty a krok za krokem zvyšovat matematickou zdatnost vašich posluchačů.
Vizualizér ale oceníte i v předmětech jako je výtvarná výchova. Díky vizualizéru a jeho možnosti přiblížení se vašim žákům naskytnou unikátní pohledy na umělecké techniky a procesy. Učitelé mohou detailně ukazovat práci s barvami, míchání barev, ale klidně i vývoj uměleckého díla od začátku až do konce.
Jak se vizualizér zapojuje?
Technické zapojení vizualizéru ve třídě je velmi jednoduché. Může se drobně lišit v závislosti na konkrétním typu vizualizéru a technickém vybavení ve třídě. Obecně můžeme ale postup popsat v následujících krocích:
- Připojení vizualizéru k PC nebo notebooku: vizualizér je obvykle propojen s počítačem nebo notebookem pomocí USB kabelu. Některé vizualizéry ale mohou podporovat i bezdrátové připojení
- Instalace ovladačů: pokud to daný vizualizér potřebuje, nainstalujete si do počítače potřebný software
- Zapnete vizualizér, případně spustíte software
- A můžete začít prezentovat
- Na těle vizualizéru jsou obvykle potřebné ovládací prvky, díky kterým můžete přenášený obraz zaostřovat, přibližovat, oddalovat a nastavovat další parametry dle vašich potřeb
On-line výuka a tvorba výukových materiálů díky vizualizérům
Naprosto nedocenitelným pomocníkem jsou vizualizéry při on-line výuce a při tvorbě výukových videí. Na rozdíl od běžné webkamery umožňuje vizualizér detailní prezentaci učiva. Některé vizualizéry mají navíc flexibilní ramena, a velmi snadno si vizualizér nastavíte na to místo v učebnici, nebo jiný snímaný objekt, přesně jak zrovna potřebujete. Výuka je plynulejší, kvalitnější a výrazně profesionálnější.
Vizualizéry, které mají i mikrofon a poslouží jako konferenční kamera
Vizualizéry mohou mít ale i mnohem pestřejší využití. V naší nabídce máme i vizualizér se zabudovaným mikrofonem a reproduktorem. Může přehrávat zvuk, hudbu, konverzaci, navíc díky mikrofonu může sloužit jako webová nebo konferenční kamera. Takový vizualizér umí snímat plochu větší než je velikost papíru A3 a klidně záznam i nahraje a vy vámi vytvořené postupy můžete používat i v dalších hodinách.
Vizualizéry jsou doslova ideální nástroj pro moderní vzdělávání a to jak v tradičních třídách, tak v on-line prostředí. Jejich schopnost přenášet vizuální informace v maximální kvalitě a reálném čase posouvá výuku na novou úroveň. V době, kdy se vzdělávání více přizpůsobuje novým technologiím, je využívání vizualizérů nejen logickým krokem vpřed, ale také klíčem k interaktivnější výuce, která podporuje hlubší porozumění učivu.