Proč svaly po cvičení bolí? Sportovní olej uleví. | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Proč svaly po cvičení bolí? Sportovní olej uleví.

Autor: Kalenda Michal

Opožděná bolest svalů, známá také jako DOMS (Dalayed Onset Muscle Soreness) je popsána jako bolest, která se ve svalech objeví obvykle po 24 – 72 hodinách po intenzivním cvičení, zejména pokud do tréninku zařadíte novou nebo neobvyklou tréninkovou jednotku. Tento mechanismus byl poprvé popsán v roce 1902 americkým lékařem a fyziologem, který studoval svalový systém a pohybový aparát, Theodore Houghem.

Regenerace jako základ zlepšení svalového výkonu

Hough za použití ergografu (přístroje, který měří svalovou práci během kontrakce) sledoval, jak se svalový výkon mění během opakovaných kontrakcí. Zjistil, že svaly se stávají unavenější a výkon se snižuje, když jsou vystaveny opakovaným kontrakcím, bez dostatečného odpočinku. Dále také zjistil, že svaly jsou díky řádnému odpočinku schopné se zotavit z únavy a to může vést ke zlepšení svalového výkonu.

Nová vědecká poznání přináší nová zjištění

Theodore Hough ve svém konceptu předpokládal, že bolest vzniklá po cvičení je způsobena mikrotraumaty svalových vláken. Kdy podle jeho předpokladu při náročné fyzické aktivitě dochází k drobným poškozením svalů, které vyvolává ve svalech zánět a způsobuje uvolňování enzymů, které mohou vést k otokům, bolesti a tím pádem i omezení svalového výkonu.

O jednoznačnosti příčin bolesti svalů po cvičení, ale stále neexistuje shoda. Houghovu teorii mikrotraumat se pokusilo vyvrátit hned několik vědců. V roce 2016 v časopise „Current Sports Medicine Reports“ byla například publikovaná studie, která udává, že bolest svalů po intenzivní fyzické aktivitě není způsobena mikrotraumaty, ale spíše kompresí nervových vláken. Kdy po náročné fyzické aktivitě mohou být nervová vlákna v blízkosti svalů stlačena otoky a tím pádem působit tupou bolest, podobnou tlaku. I tato teorie je stále předmětem výzkumu a diskusí mezi vědci a odborníky.

Sportovní přípravky pro snížení bolesti svalů po fyzické aktivitě

Existuje mnoho speciálních přípravků, které se používají k úlevě od bolesti svalů a k uvolnění napětí ve svalové tkáni. Tyto oleje, krémy či emulze obvykle obsahují bylinné extrakty, éterické oleje a další přírodní složky, jako například mentol, který má chladící účinek a zmírňuje tak pocit bolesti a nepohodlí. Další složkou bývá třeba eukalyptový olej, který obsahuje protizánětlivé silice a má analgetický účinek (schopnost potlačit bolest a vnímání bolesti).


Související články

Pístovický cyklokapr: jak jsme se stali sponzory i závodníky

Pístovický cyklokapr: jak jsme se stali sponzory i závodníky

Věříme, že sport má ve společnosti nezastupitelné místo. Sponzorsky proto sport podporujeme.
Tip pro sportovce: oleje a zábaly na namožené svaly

Tip pro sportovce: oleje a zábaly na namožené svaly

Do České republiky přichází nová značka sportovních olejů a zábalů vhodná pro rekreační i profesionální sportovce. Jejich produkty kladou důraz na nejvyšší kvalitu zpracování a až 97% složek přírodního původu. Řeč je o italské značce BeC natura. Vybrané esenciální oleje, přírodní extrakty, vitamíny, minerální soli, neustálý laboratorní výzkum a tým složený z odborných konzultantů, zdravotníků a zdravotního...
Pístovický cyklokapr: Consulta jako jeden ze sponzorů akce

Pístovický cyklokapr: Consulta jako jeden ze sponzorů akce

Pístovický cyklokapr svým nezaměnitelným jménem získal velkou popularitu v místní cyklistické komunitě. Závod je unikátní zapojením cyklistů všech úrovní a dovedností, kdy cílem je především oslava sportu, zdravého životního stylu a možnosti, jak cyklistiku přiblížit široké veřejnosti.Naše společnost Consulta se stala jedním ze sponzorů akce.
Co je to dermotonizující olej a k čemu se používá?

Co je to dermotonizující olej a k čemu se používá?

Dermotonizující olej druh masážního oleje, které se používá pro zlepšení stavu pokožky. Obvykle se skládá z rostlinných a esenciálních olejů, které pomáhají zlepšovat pružnost, pevnost a texturu pokožky. Dermotonizující oleje jsou velmi oblíbené zejména mezi sportovci, protože napomáhají regeneraci po náročné fyzické aktivitě.