Krizový plán školy: Jak zvládat neštěstí, krizové situace a nepředvídané události | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Košík 87 326,8  9
Menu

Krizový plán školy: Jak zvládat neštěstí, krizové situace a nepředvídané události

Autor: Kalenda Michal Datum: 18.7. 2025

Škola je víc než jen místo vzdělávání. Je to prostor, kde děti tráví velkou část svého dne, kde vznikají přátelství, zážitky — ale občas bohužel i situace, které nikdo neplánoval. Ať už jde o úraz, vážnou nemoc, úmrtí ve školní komunitě, šikanu, přírodní katastrofu nebo neštěstí v obci, každá škola může být zasažena. Jak se v takových chvílích zachovat? Jak pomoci dětem, rodičům i kolegům?

Nová metodika Ministerstva vnitra: Škola a neštěstí — Jsme připraveni!

Právě na tyto otázky odpovídá Metodika pro školy a školská zařízení s názvem „Škola a neštěstí: Jsme připraveni!“, kterou vydalo Ministerstvo vnitra společně s Hasičským záchranným sborem ČR.
Je to praktický a lidsky napsaný průvodce, který krok za krokem vysvětluje, co má škola dělat, když přijde krizová situace, jak pracovat s dětmi, rodiči, kolegy, a především: jak se na krizové situace dlouhodobě připravit.

Metodika je zdarma ke stažení a rozhodně stojí za to, aby ji měl v šuplíku každý ředitel, metodik prevence i pedagog.

Co v metodice „Škola a neštěstí: Jsme připraveni!“ najdete

  • Postup, co dělat ihned po události — jak zvládnout první dny, kdo a co má zajistit
  • Jak obnovit vztahy a klima školy po krizi
  • Doporučení pro komunikaci s rodiči, žáky, médii
  • Praktické „taháky“ pro ředitele, učitele, školní psychology, metodiky prevence i školníky
  • Jak školu dlouhodobě připravit a nastavit krizové plány
  • Právní minima, psychologické a psychosociální rady, duchovní a komunitní přístup

Metodiku si můžete zdarma stáhnout zde.

Proč na to upozorňujeme my v Consultě?

Protože školu nevnímáme jen jako sestavu lavic, tabulí a technologií. Vždy přemýšlíme nad tím, jak prostředí školy ovlivňuje bezpečí, pohodu a vztahy.
Víme, že školní prostředí je základem — ale nestačí samo o sobě. Aby byla škola místem, kde je dobře i v těžkých chvílích, potřebuje nejen dobré vybavení, ale i lidi, kteří vědí, co dělat, když přijde nečekaná situace.

I proto podporujeme to, aby každá škola měla svůj krizový plán a připravené kolegy, kteří ví, jak jednat, když se něco stane.

Pomáháme školám růst i sílit

Když vybavujeme školu, přemýšlíme i nad tím, jak prostředí pomáhá zvládat krize, jak podporuje soudržnost a klid. Modernizace školy tak není jen o designu nebo technologii, ale také o tom, jakou atmosféru společně tvoříme.

Máte zájem o modernizaci školy? Chcete prostředí, které podporuje nejen výuku, ale i soudržnost a bezpečí? Ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.

Související články

Jak udělat přednášku zajímavou?

Jak udělat přednášku zajímavou?

Zapomeňte na sebe a myslete na publikum. Základní rada je, že přednáška nemá být prezentace vás samotných, ale vy máte být prostředníkem mezi novou vědomostí, dovedností či kompetencí a publikem. Myslete na to, pro koho je prezentace určena a co si z vaší přednášky chtějí posluchači odnést.
Umělá inteligence radí učitelům, jak ji využít ve výuce

Umělá inteligence radí učitelům, jak ji využít ve výuce

Přes sto milionů lidí. Tak právě tolik lidí si jen v prvním měsíci roku vyzkoušelo ChatGPT. Někdo se děsí, že chatbot vyřeší všechno a děti se přestanou učit. My si to nemyslíme. AI změní budoucnost, to určitě, ale stejně tak zůstane nenahraditelná pozice učitele a hodnota vzdělání. Umělá inteligence (AI) je nástroj, který bude pomáhat vzdělávacímu procesu, ale posouzení relevantnosti bude stále na...
5 nejnovějších trendů v technologiích pro vzdělávání: jak může vaše škola těžit z nejnovějších inovací?

5 nejnovějších trendů v technologiích pro vzdělávání: jak může vaše škola těžit z nejnovějších inovací?

Virtuální a rozšířená realita, umělá inteligence, robotika, interaktivní tabule a aplikace pro vzdělávání. To byla hlavní témata Technického summitu v Londýně (březen, 2023), na který každý rok jezdíme a nejnovější trendy ve vzdělávání přinášíme k nám do České republiky.
Jak zvýšit zaujetí publika? Vizualizujte. Jeden obraz je víc než sto slov.

Jak zvýšit zaujetí publika? Vizualizujte. Jeden obraz je víc než sto slov.

Pozornost posluchačů je omezená a času máte málo. Hledáte způsoby, jak jako zaujmout publikum rychle a účinně?
Psychologie publika: jak reagovat na nepříjemné dotazy z publika

Psychologie publika: jak reagovat na nepříjemné dotazy z publika

Prezentovat svoje myšlenky před publikem může být docela zábavná zkušenost, ale nejeden lektor ví, že prezentování je i o nepříjemných zážitcích, které dokážou přidělat nejednu vrásku na čele. Otázka z publika, na kterou neznáte odpověď, agresivní či posměšný komentář, nebo neustále rušící člověk. Setkal se s tím asi každý lektor, ale umíme na tyto situace adekvátně reagovat?
Zpátky do školy s technologiemi: Jak moderní nástroje promění výuku v roce 2023/2024

Zpátky do školy s technologiemi: Jak moderní nástroje promění výuku v roce 2023/2024

Zvoní! A tentokrát to není jen začátek hodiny, ale i nové éry vzdělávání. Pamatujete si ten pocit, když jste jako děti poprvé rozbalily novou školní brašnu plnou pastelek a sešitů? Dnes už se sice brašny plní spíše notebooky a tablety, ale to nadšení pro nové objevy by mělo zůstat. A rok 2023/2024 má pro studenty, učitele i vedení škol opravdu co nabídnout. V tomto článku se podíváme na nejžhavější...