Jak zařídit kancelář podle principu Feng shui | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Jak zařídit kancelář podle principu Feng shui

Autor: Šilerová Andrea Datum: 25.8. 2023

Tradiční čínská filosofie známá také jako Feng shui (v českém kontextu někdy psáno i jako feng šuej) se zaměřuje na vytváření harmonického prostoru. Ať už jde o obývací pokoj, zahradu nebo kancelář, pokud je prostor vytvořen v zásadách Feng shui, budete se tam cítit tak nějak dobře i když nebudete vědět proč. Feng shui totiž pracuje s přírodními silami, které označuje jako „qi“ (vyslovuji „čchi“) a pomocí základních pravidel umí vytvořit útulný a příjemný prostor.

Základní principy Feng shui se zaměřují na umístění nábytku, barvy, materiály a orientaci interiéru. V našich návrzích a vizualizacích, které navrhujeme pro firmy, zohledňujeme zásady pro tvorbu harmonického prostředí. Jsme totiž přesvědčeni, že prostředí má klíčový vliv na produktivitu, pohodu a celkový psychický stav lidí v průběhu pracovního dne.

Přinášíme vám pár rychlých a jednoduchých rad, které mohou mít zásadní vliv na atmosféru a produktivitu vaší kanceláře.

1.Rozmístění nábytku v kanceláři: mějte přehled do místnosti, záda si chraňte zdí

Základním prvkem vaší kanceláře bude váš pracovní stůl. Situujte ho do tzv. „kontrolní pozice“. Když budete sedět za pracovním stolem, měli byste vidět vstup do místnosti a v ideálním případě byste za zády měli mít stěnu pro podporu stability a pocitu bezpečí. Pokud nemůžete váš pracovní koutek umístit tak, abyste měli za zády stěnu, je možné využít nábytkových prvků, které vytvoří iluzi podpory. Může to být paraván, zástěna z přírodního materiálu nebo látkový závěs.

Mezi vstupními dveřmi a vašim stolem by měl být také dostatečný volný prostor. Pokud nevěříte na energetické toky, spokojte se s vysvětlením, že volný prostor dodává příjemný pocit. A vážně to tak je. Pokud věříte v tradiční starobylou filozofii, tak ta tento pocit přičítá pocitu volného toku a pohybu energií, který pozitivně působí na pohodu a produktivitu.2.Výběr materiálů: dřevo zmírní stres a stabilizuje v náročném dni

Na první pohled se může zdát, že vybavení kanceláře je spíše otázkou funkčnosti než estetiky. Opak je ale pravdou. Ve světe feng shui má každý materiál svoji energii a může mít zásadní význam na produktivitu.

Rozhlédněte se ve vaší kanceláři a zamyslete se, jaký materiál u vás převládá? Kov je spojen s energií, jasností a precizností. Kovové prvky – jako jsou kovové rámy, obrázky nebo nábytek přináší do interiéru dynamiku. S takovými prvky je proto potřeba nakládat s rozvahou. Naopak materiály spojené s elementem země – jako jsou keramika, cihly, kámen, mohou poskytnout stabilitu, podporu a zklidnění. Mezi nejvíce doporučovaný materiál podle Feng shui patří dřevo. Dřevo je uklidňující, stabilní, teplé a příjemné.

Pro dosažení příjemného pocitu můžete zvážit i přidání dalších elementů jako je třeba voda (akvárium), nebo zkuste využít zrcadla – ta odráží světlo a zvětšují pocit prostoru v místnosti.

3.Barvy v kanceláři: barevné akcenty díky květináčům, obrazům a rámům

Jaký je účel kanceláře? Předpokládáme, že koncentrace a eliminace stresu. Zamyslete se nad vašimi osobními preferencemi, jaké barvy na vás působí dobře? Které vás rozčilují a které uklidňují? Každý vnímá barvy individuálně, a zatímco nějaká barva někoho uklidní, jiného nabije energií. Obecně myslete na tyto principy:

  • Rovnováha: rovnováha mezi barvami je klíčová. Jednostranné použití barev může vytvořit nerovnováhu, stejně jako moc barev. Zaměřte se na kombinace a snažte se dosáhnout harmonického vzhledu.
  • Barvy přizpůsobte účelu: pokud potřebujete v kanceláři spíše zklidnit, vhodné jsou tlumené barvy jako temně modrá nebo hnědá. Pro energičtější prostor je možné vybírat akcenty červené nebo oranžové
  • Světlé odstíny pro prostor: světlá barva odráží světlo a tvoří dojem prostornosti

Neobvyklé barevné akcenty můžete prostoru dodat vhodným výběrem obrazů, zajímavých rámů, regálů na knihy, dekoračních polštářů, závěsů a textilií obecně.


4.Přidejte živou energii díky květinám

Květiny jsou symbol života a energie. Kromě estetického zážitku čistí vzduch a zlepšují kvalitu ovzduší pro lepší koncentraci. Než vyrazíte do květinářství, myslete na tyto aspekty:

  • Špičaté nebo kulaté listy: kulaté působí měkce a přívětivě. Špičaté mohou tvořit ostré energetické šípy, které mohou působit rušivě. Pro klid v kanceláři volte spíše kulaté.
  • Kvetoucí nebo nekvetoucí rostliny: v období květu mají rostliny intenzivnější energii. Červené barvy květů budou přinášet vášeň a energii zatímco bílé spíše klid a harmonii
  • Hodně nebo málo rostlin: rovnováha je klíč. Mnoho rostlin vytvoří moc energie, málo zase pocit sterilního chladného prostředí. Hledejte počet tak akorát.
  • Starejte se o jejich zdraví: je důležité, aby vaše rostliny byly v dobrém stavu. Vadnoucí a nemocné květiny budou symbolizovat negaci

5.Co nepoužíváte, toho se zbavte

Udržování pořádku v kanceláři je alfa omega. Feng shui stojí na minimalismu a třídění nepotřebných věcí. Přeberte vaše dokumenty a vyhoďte nebo darujte nepotřebné předměty. Ve vaší kanceláři by měly být jen ty skutečně důležité věci. Nepořádek překáží.

Při renovaci vaší kanceláře proto myslete na dostatek vhodného a estetického úložného materiálu, jako jsou police, skříně, regály. A dopředu přemýšlejte nad tím, jaké dokumenty potřebujete mít uschované, jak je budete třídit a kam uklízet.

Pomoci vám mohou nejrůznější štítky, složky, zásuvky. Aby až budete něco hledat, jste se jen podívali a hned věděli, kde co máte.

Teď už víte, jak využití několika málo principů feng shui může proměnit vaši kancelář v příjemné a kreativní prostředí. Pokud máte zájem o další tipy, nebo chcete, abychom vám pomohli s vytvořením vaší kanceláře snů na míru, obraťte se na nás. Vaše kancelář může být místem, kde se moderní technologie budou snoubit tradicí a my jsme tu, abychom vám na této cestě za vysněnou kanceláří pomohli.


Související články

Vizualizace kanceláře: moderní funkční estetika

Vizualizace kanceláře: moderní funkční estetika

Představujeme vám ukázku našeho návrhu kanceláře pro zákazníka. Tato kancelář spojuje moderní estetiku s přírodními prvky a kvalitním osvětlením. Je to prostor, kde se design potkává s funkčností.