25 let Consulta | Rozhovor s majitelem firmy Michalem Kalendou | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

25 let Consulta | Rozhovor s majitelem firmy Michalem Kalendou

25 let Consulta | Rozhovor s majitelem firmy Michalem Kalendou

Datum: 3.5. 2022

Vaše firma oslavila 25 let, můžete krátce shrnout, co se od počátků firmy změnilo a kam se firma posunula?

Michal Kalenda - majitel firmy Consulta

Myslím, že se především zásadně změnila doba. Firmu založil můj tatínek a v začátcích se specializoval se na výrobu psacích strojů. Tatínek byl strojař a měl vynikajícně zorganizovanou výrobu. Psací stroje Consul byly ve své době známé všem a dokonce i v dnešní době mají své uplatnění a dodnes je prodáváme.Já jsem obchodník a firma je dnes především obchodní. Součástí naší firmy je ale i vývojářské středisko, kde vyvíjíme náš pokladní software Conto, takže i dnes přece jen i něco vyrábíme. Posun vidím i ve vybudování vlastního sídla, které nám umožnilo zásadně posunout naše podnikání.

A kde jste sídlili před tím? V čem vidíte tak zásadní přínos nových prostorů?

Dříve jsme sídlili v pronajatých prostorech. Časem nám přestaly vyhovovat a hlavně v nich nebylo možné firmu dále rozvíjet. Vybudování nových prostorů nám poskytlo možnost vlastní kovodílny, servisu, větších skladových prostorů, zázemí pro zaměstnance a chod firmy, ale hlavně nám poskytlo prostor pro školící a předváděcí místnosti pro zákazníky. Máme velkou a malou zasedací místnost, kde naši zaměstnanci mohou pohodlně představit zájemcům teď třeba hodně oblíbené LCD monitory nebo pokladní systémy. Pyšný jsem také na naší prodejní místnost bytových vůní a dekorací, kde se specializujeme na tak zvaný privátní prodej.

Čtvrt století fungování firmy je dlouhá doba. Firma zažila předávání mezi generacemi a ne všechny firmy toto ustojí. Máte nějakou radu pro hladké předání firmy z generace na generaci?

Michal Kalenda ve firmě

Skloubení pohledů dvou generací na svět a firmubyl i u nás v počátku trošku oříšek. Vzpomínám si, že já jsem byl hodně hrr do inovací a trendů. Pamatuji, jak jsem tatínka už před těmi patnácti lety přesvědčoval, že musíme mít e-shop, a on tvrdil, že je to úplně na nic a že to nesnáší. Kdybych si to tenkrát prosadil, určitě bychom teď byli ještě o kus dál. Na druhou stranu zase tatínek svými rozhodnutími dokázal udělat spoustu strategických kroků, na které já bych tenkrát neměl dostatečný nadhled a zkušenosti.

Samotné předávání firmy u nás bohužel vyřešil osud. S nečekaným úmrtím tatínka jsem musel firmu převzít ze dne na den a bez možnosti se s ním o některých klíčových záležitostech poradit. Ale ze své sportovní kariéry jsem na těžké věci zvyklý a těší mě, že jsem firmu a tím i tatínkův odkaz dokázal udržet dodnes.

Dnes se pomalu vy dostáváte do role staršího a zkušenějšího. Vychováváte už nějakou „novou generaci“?

Mám dvě děti, téměř dospělou dceru a trošku mladšího syna. Dcera má výborné studijní výsledky, takže zatím to vypadá, že se bude věnovat spíše svojí kariéře. Ale těžko říct. Rád se s ní rád radím. Chod firmy zná a byla to ona, kdo mne přesvědčil, že bychom měli mít firemní instagram. Dětem se snažím předávat hlavně svou zkušenost, že jsem také kdysi nerozuměl věcem a rozhodnutím, které můj tatínek nejen ve firmě dělal a že zpětně mu dávám za pravdu. Myslím, že dobré vztahy v rodinné firmě jsou především o komunikaci, důvěře, velkém pracovním nasazení a vzájemném respektu. 

Kdybyste měl za těch 25 roků vybrat jednu největší překážku, se kterou jste se musel potýkat, jaká by to byla?

Samozřejmě jsme takových situací zažili nespočet. Ale nejvíce mi teď v hlavě rezonuje ta nejnovější, a sice stále probíhající pandemie, která na naše odvětví dopadla v plné síle. Jak jsem říkal, specializujeme se na vývoj pokladních systémů, a to nás stojí nemalé prostředky. Pandemie covidu přinesla pozastavení EET a zrušení dlouho připravované 3. a 4. vlny EET. Ale to k podnikání patří a já vše vsázím na prvotřídnost našich produktů a služeb a věřím, že ty u zákazníků svoje místo najdou vždy.

Výročí jsou vždy takovým časem k nějakému hodnocení a předsevzetí. Máte nějaké? Chtěl byste Consultě něco popřát?

Já už dlouho říkám, že jsem jednoznačný adept na muže a otce roku, takže je v podstatě mou povinností přát si mír a lásku celému světu. A když by náhodou toto nevyšlo, tak Consultě bych přál, aby se dále rozvíjela, držela si svoje místo na trhu a hlavně aby naše služby a řešení pomáhaly našim zákazníkům zjednodušovat jejich práci. Určitě bych chtěl také poděkovat všem kolegyním a kolegům za jejich práci, protože bez nich by to určitě nešlo.