Nemůžeme se dočkat letních paprsků, které nám zlepšují náladu a pomáhají tělu tvořit vitamín D. Zároveň, ale musíme myslet na to, že sluneční záření (zejména UV záření) je pro naši pleť zrádné. Je hlavní příčnou předčasného stárnutí pleti a vzniku vrásek. Pojďme se společně podívat, co to vlastně je UV záření, jak působí na naši pleť a jak správně vrstvit produkty na péči o pleť v létě.
Jak působí UV záření na kvalitu pleti, předčasné stárnutí a vznik vrásek?
Naše oči sice UV záření nevidí, ale naše pleť si jeho dotek pamatuje velmi dobře. Sluneční záření je směsicí nejrůznějších druhů záření, z nichž pro naši pokožku jsou nejdůležitější UVA a UVB paprsky.
UVB pokožku spálí, UVA způsobí vrásky
UVB záření působí především na povrchu kůže, v epidermis. Je to právě UVB, které umí udělat to krásně hnědé opálení, podporuje tvorbu vitamínu D a v malých dávkách pomáhá léčit kožní onemocnění, jako je lupénka nebo atopický ekzém. Ale pozor. UVB umí být také pěkně zrádné. Stačí malá nepozornost a následky v podobně spálené kůže, zarudnutí, bolesti a puchýřů na sebe nenechají dlouho čekat.
UVA paprsky jsou o něco mazanější. Pronikají hluboko do pokožky až do dermis, kde sídlí kolagen a elastin. Dvě klíčové bílkoviny zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky. UVA záření tyto bílkoviny poškozuje a tím urychluje proces stárnutí. Výsledkem jsou vrásky, pigmentové skvrny a ztráta elasticity.
Opalovací krémy: SPF chrání před předčasným stárnutím pleti
Opalovací krémy působí jako ochranný štít, který odrazí a pohltí UVA i UVB záření. Nejčastější chybou žen je, že se spoléhají na SPF faktor v jejich denním krému. Ano, lepší něco než nic, ale pozor. Většina denních krémů má SPF 15 nebo nižší, což je pro letní měsíce nedostačující. Proto je nejlepší používat opalovací krémy jako samostatný krok ve vaší každodenní péči o pleť.
Opalovací krém, make-up a líčení. Jaký postup zvolit?
Spousta žen si láme hlavu s tím, jak správně vrstvit jejich denní krém, SPF a make-up. Variant je více. Některé ženy si na léto zvolí hydratační krémy s vysokým SPF faktorem (alespoň 50), kterými nahradí jejich běžný denní krém a nic víc na pleť nenanáší. Pokud se ale nechcete vzdát vašeho oblíbeného denního krému, není problém nechat působit i váš běžný krém a speciální SPF ochranný krém. Jen je lepší vždy chvíli počkat, aby měl každý produkt čas se vstřebat. SPF v takovém případě jde jako poslední krok. Takto by mohla vypadat vaše rutina s SPF krémem.
Jak správně používat opalovací krém na pleť
- Čistění a hydratace: vyčistěte důkladně pleť a naneste váš obvyklý denní/oční krém. Nechejte ho/je chvíli vstřebat.
- Opalovací krém: naneste opalovací krém s dostatečným SPF faktorem (vyšší je lepší) na obličej a krk. Důležité je použít dostatečné množství (přibližně o velikosti lískového oříšku). Opalovací krém nechejte opět chvíli vstřebat.
- Make-up: nyní můžete nanést váš make-up jako obvykle.
- Opravy během dne: pokud jste venku déle, je dobré opalovací krém cca každé dvě hodiny obnovit. Zejména pokud se potíte, nebo jste ve vodě. Pro tyto účely existují i praktické spreje, které lze nanést přes make-up.
Nejmodernější opalovací krémy: přírodní filtry, které pečují o pokožku
Osobně jsem si v péči o pleť v létě zamilovala produkty Locherber. Jejich SPF krémy poslední generace představují moderní a účinnou ochranu proti slunečnímu záření, která kombinuje nejnovější technologie a přírodní složky. Mají jemnou texturu, jsou tak jemné, že jsou vhodné i pro děti a kojence a navíc obsahují přírodní extrakty (z rýže a granátového jablka), které podporují hydrataci. Snadno se roztírají, vstřebávají a nezanechávají bílý film ani nepříjemný lepivý pocit na pleti.