Spuštění 3. a 4. vlny EET je na obzoru. V květnu se musí na povinnosti spojené s elektronickou evidencí tržeb připravit všichni řemeslníci a řada dalších profesí. Je tedy nejvyšší čas pořídit si vhodnou pokladnu. Láká vás offline režim EET, protože se obejde bez této investice? A víte, že je to šetření na nepravém místě?
Jistě, offline režim EET není pro každého. Podle novely zákona mohou evidovat tržby ve zvláštním režimu podnikatelé, kteří:
- nejsou plátci DPH,
- mají maximálně dva zaměstnance,
- jejich výše příjmů z evidovaných tržeb nepřesahuje za čtyři předcházející kalendářní čtvrtletí 600 tisíc korun a předpokládaná výše těchto příjmů ve dvanácti následujících kalendářních měsících nepřevyšuje 600 tisíc korun.
Offline režim nemohou využívat právnické osoby ani poskytovatelé zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění. I tak by se ale mohl týkat zhruba 340 tisíc podnikatelů. Patříte mezi ně?
Láká vás to: nepotřebovali byste pokladnu, tiskárnu ani stálé připojení k internetu, takže byste ušetřili. A navíc ten příjemný pocit, že jste se nepřipojili „k online stádu“ a jste tak jednou nohou mimo vnucený systém. Jasně, je to iluzorní představa a vy to víte, na druhou stranu – všude se píše, že technologie jsou rizikové, zvlášť ve spojení s financemi, takže není nad starý dobrý papír. Nebo ano?
Toužíte se rekvalifikovat na písaře?
Předností offline režimu je, že nemusíte odesílat informace o tržbách v reálném čase (ovšem pozor – zákazník musí dostat účtenku ihned po nákupu). A to je, co se výhod týče, asi tak všechno. Zbývá papírování a běhání po úřadech (jste přece nezasíťovaní):
- Úplně na začátku si musíte podat žádost o povolení evidovat tržby v tomto režimu.
- Pak si na finančním úřadě vyzvednete papírové bločky s předtištěnými účtenkami.
- Přijde zákazník, vlastnoručně vyplníte účtenku, odtrhnete z bločku a předáte klientovi. Toto opakujete celý den, podle toho kolik zákazníků přijde. Stojí u vás fronty? Pak budete mít večer zřejmě bolavou ruku.
- To si ale nemůžete dovolit, protože na konci každého pracovního dne, tedy po spočítání tržby, úklidu provozovny a přípravě na další den, musíte tu hromádku kopií účtenek, která se vám nakupila, zadat do formuláře Oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu. Vyplněný tiskopis pak každého čtvrt roku doručíte na finanční úřad. A pozor na měsíční součty, které musí sedět s daňovým přiznáním.
- Kopie všech vydaných účtenek jste povinni kvůli případné kontrole schovávat, takže vám budou další tři roky zabírat místo ve skříni.
Upřímně: opravdu se vám líbí a je pro vás výhodné evidovat tržby offline?
Chytré pokladny omezí administrativu
Možná o výše popsaném režimu bez internetového připojení uvažujete jen proto, že se obáváte velkých výdajů nebo máte obavu z moderních technologií. Pak vás musíme uklidnit, protože pořízení registrační pokladny EET vás nezruinuje a ovládat se ji naučíte levou zadní. Je jasné, že ten, kdo pokladnu potřebuje, je především expert ve svém oboru a nemusí být nutně technický talent a nadšenec do moderních technologií. A citlivé informace o vašem finančním hospodaření? Ty jsou při používání produktů, které Consulta nabízí, také v bezpečí.
Výběr vhodného výrobku samozřejmě záleží na typu podnikání. Vlastníte-li obchod nebo restauraci, počítač už nejspíš máte, a proto vám stačit dokoupit jen příslušný pokladní software připravený pro potřeby EET. Spolehlivým a výkonným kandidátem může být třeba Conto, který je ideální pro provozovny s jedním pokladním místem a všude tam, kde není třeba vést skladovou evidenci.
Patříte mezi podnikatele, kteří za klienty docházejí, nebo jich ve své provozovně neobslouží za den tolik? Speciálně pro vás vývojáři Consulty navrhli pokladnu Conto Mobile s integrovanou tiskárnou a snadno vyměnitelnou výkonnou baterií. Samotný pokladní terminál je vyrobený z odolného plastu a má velký dotykový displej, který čitelně zobrazuje údaje i v přítmí a na slunci. Aplikace bravurně zvládá všechny běžné prodejní funkce a hlavně: zajistí uložení vydaných účtenek do paměti (pak si je můžete upravit podle své potřeby pro další zpracování) a také sama zpracuje finanční i položkové uzávěrky. Co vás bude také zajímat – uložená data neodcházejí do externího úložiště, ale jsou stále bezpečně ukrytá v pokladně.
Dalším lákavým způsobem, jak se jednoduše popasovat s nařízeními EET, jsou mobilní aplikace. Hodí se zejména pro řemeslníky a další profese, které mají málo zákazníků a tomu odpovídající obrat. Nic vám tedy nebrání používat ve svém mobilním telefonu nebo tabletu (s Androidem) aplikaci Conto Mobile, jejíž demo verzi si můžete zdarma stáhnout v obchodě Google Play. Po zakoupení plné verze vás už nečekají žádné další měsíční (či jiné) poplatky. Účtenky můžete zasílat zákazníkům e-mailem, a abyste je mohli také vytisknout, stačí přikoupit tiskárnu s připojením před Bluetooth. Conto Mobile se snadným intuitivním ovládáním také spolehlivě chrání vaše data (nechává si je jen a jen pro sebe).
Máte vybráno? Pak už vám zbývá jen vymyslet prima zábavu na volný čas navíc, který jste získali. Když už jste zažehnali vidinu nekonečného papírování.