Magnetický držák na flipchartové papíry se může používat samostatně (není třeba jeho kombinace se statickým stojanem). Zadní část tohoto držáku je magnetická, připevní se pouhým přiložením na jakoukoliv magnetickou plochu (například magnetická tabule, kovový magnetický povrch a další).
Přední část držáku je odklopná a pod ní se vkládají flipchartové papíry. Díky tomuto mechanismu je tento držák na flipchartové papíry vysoce univerzální a použitelný pro všechny typy papírů.
Velikost držáku je 7 x 70 cm. Tyto nízké rozměry z něj dělají nejmobilnější řešení na trhu s flipcharty.
Držák na flipchartové papíry je oblíbený pro:
Flipchart by měl být naprosto samozřejmou pomůckou u všech druhů ústních prezentací. Pomáhá udržovat pozornost publika, zachycovat klíčové pojmy a pružně reagovat na vzniklé otázky z publika. Máme pro vás pár tipů, jak flipchart používat a na co si dát pozor.
1.) Pozor na zahlcení textem
Flipchart má sloužit pro zachycení toho nejdůležitějšího z prezentace. Jedno správně zvolené klíčové slovo bude působit mnohem lépe než dlouhá věta (která stejně z dálky nepůjde přečíst). Mějte na paměti zlaté pravidlo flipchartové prezentace a tou je pravidlo 6 x6 . Tedy nikdy nepište více než 6 slov na řádek a nikdy na jeden list nepište více než 6 řádků.
2.) Připravte se: velikost písma a předkreslení tužkou
Písmo na flipchartu by nemělo být menší velikost než 5cm. Pokud víte, že místnost, ve které budete školit je ale opravdu velká, doporučujeme si před příchodem publika vyzkoušet napsat několik zkušebních textů, jít až do poslední řady učebny a přesvědčit se, jaká velikost písma je dobře vidět. Skvělým pomocníkem (zejména pro důležité prezentace a nejisté lektory) může být předkreslení důležitých bodů (nebo i schémat) tužkou. Tužka není z publika vidět a vy budete mít jistotu, že nic důležitého neopomenete.
3.) Využijte eye catchers
Existují prvky, které lidské oko doslova "přitahuje". Využitím těchto prvků zvýšíte aktivitu posluchačů a množství obsahu, který si zapamatují. Mezi "eye catchers" patří například:
Kresby a schémata si o využití na flipchartu doslova říkají. Jeden obrázek může říct více než mnoho slov. Proto jsme na toto téma pro vás připravili e-book, kde se můžete naučit vizuálně skvěle vypadající a přitom nenáročné kresby na flipchart (e-book jak kreslit na flipchart zdarma ke stažení).
4.) Netočte se zády, pište zboku
Ke svému publiku se nikdy netočte zády. Během zapisování na flipchart se snažte stát zboku. Na to myslete už před začátkem prezentace. Jinak si totiž flipchart musí připravit praváci a na jinou stranu leváci.
5.) Když píšete, nemluvte
Snažte se vaše publikum nezahltit. Je mnohem více efektní, když během zapisování na flipchart nemluvíte a až po dopsání se otočíte čelem k publiku a okomentujete napsané, než když během psaní povídáte (posluchači se nemohou pořádně soustředit ani na jedno).
6.) Mějte dost fixů i papírů
Zákon schválnosti funguje spolehlivě, ale štěstí přeje připraveným. Doporučujeme na každou přednášku s sebou nosit rezervní fixy. Je to malá investice a benefit je obrovský (to ví každý, kdo stál rozpačitě před plným sálem s vypsanou fixou). A vhodné je také dopředu zkontrolovat množství čistých (nepopsaných) papírů.
NÁŠ TIP:
- Nebojte se využívat širší paletu barev a různé šíře hrotů popisovačů. Díky tomu bude text pestřejší a posluchači se v něm budou lépe orientovat.
- Víte, že existují elektronické flipcharty? A vše co na ně zapíšete můžete mít vy, nebo vaši kolegové (klidně na druhé straně zeměkoule) okamžitě u sebe? Podívejte se na naší nabídku elektronických flipchartů.