Žádná zasedací nebo konferenční místnost ani učebna se dnes již neobejde bez dostatečně velké projekční plochy, díky které mohou být jednání, prezentace nebo výuka podpořeny a výrazně obohaceny vizuální prezentací. Nejjednodušší a klasické řešení spočívá v instalaci projekčního plátna. Ta jsou však na trhu dostupná v mnoha různých variantách a kategoriích. Jak mezi nimi vybrat takové, které by nejlépe odpovídalo právě vaši potřebám a požadavkům? Na jaké otázky je potřeba umět odpovědět, abyste nakonec zvolili to nejvhodnější?
Velikost a formát
Pořizované plátno by mělo svými rozměry reflektovat rozměry místnosti, ve které bude umístěno. Univerzálně platná odpověď v tomto případě neexistuje a vždy se bude řídit podle konkrétní situace. Obecně platí, že první řada diváků by neměla být blíže než je 2-3 násobek úhlopříčky a naopak poslední řada by neměla být dále než je 6 násobků úhlopříčky. Vhodný formát plátna, tj. poměr jeho šířky a výšky, potom závisí na typu projekce. Pro klasické zpětné projektory je vhodné plátno formátu 1:1, u data projektorů volíme spíše formát 4:3.
Pevné nebo mobilní
Volit můžeme i mezi plátny, které jsou umístěné napevno na jednom místě a plátny přenosnými. Je zřejmé, že první možnost budeme preferovat u pláten velkých a také v případech, kdy víme, že plátno nebudeme muset přenášet, projektor máme také umístěný napevno a výuka či prezentace budou tak vždy probíhat na stejném místě.
Povrch plátna
Dostupné povrchy pláten můžeme rozdělit na dva základní druhy, buď má projekční plocha schopnost odrážet světlo do všech směrů rovnoměrně a obraz tak mohou sledovat diváci i z pozic ve velkých úhlech (byť za cenu slabšího odrazu a nižšího jasu) nebo má plátno menší pozorovací úhel ale obraz je jasnější. Tato volba závisí na tvaru místnosti, rozložení židlí pro diváky apod.