Potřebujete vyhrazené parkovací místo a aktuálně nevíte, jak si ho zajistit? Naše rady vám přijdou vhod a ukážou vám, že to není zase až tak složité, jak si mnozí mohou aktuálně myslet. Podívejte se s námi.
Ne každý si může vyhrazené parkovací místo zajistit
Důležité je rozhodně vědět i to, že ne každý si dnes může parkovací místo zajistit. Je třeba mít na paměti, že tak může učinit jenom osoba, která je držitelem určitého průkazu. V dnešní době je to buď průkaz ZTP, popřípadě se může jednat také o průkaz ZTP/P. Kdo ho nemá, ten o dané vyhrazené parkovací místo žádat nemůže. Dále nesmíme opomíjet to, že daná lokalita musí umožnit dané místo zřídit a také zde umístit dopravní značku. Pokud to neumožňuje, tak zajištěno není a nebude.
Žádost se podává osobně
Pokud je cílem vyhrazené parkovací místo, je třeba si danou žádost podat osobně. A to na příslušném odboru městské části, nebo konkrétního města. Zde záleží na jednotlivých pracovištích a jejich kompetenci. Často jde například o odbory stavební, které následně mohou mít i za úkol vámi vyhrazené parkovací místo označit příslušným dopravním značením. Zde je k dispozici formulář, který je nutné nejenom vyplnit, ale je nutné k němu doložit i všechny další nezbytné informace, které se dané věci týkají – tedy osobní dokumenty a průkaz ZTP nebo ZTP/P. Nutností jsou také průkazy prokazující trvalý pobyt, stejně jako dokumenty o samotném vozidle, které by zde mělo mít možnost parkovat.
Čekání na vyřízení
Aby bylo parkovací místo poskytnuto, je nutné čekat na vyřízení. A jak dlouho? Obvyklou dobou, kterou uvádí také zákon, je doba jednoho měsíce, tedy 30 dní. Pokud se ale jedná o složitější případ, může být daná lhůta prodloužena až dvojnásobně. Tedy například na dobu celých 60 kalendářních dní. Poté je rozhodnuto o tom, zda bude žádost o vyhrazené parkování schválena, nebo bude s ohledem na uvedené konkrétní důvody zamítnuta. O obojím bude pochopitelně uchazeč písemnou formou vyrozuměn.