Jak zvládnout domácí výuku v době karantény? | Consulta
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
517 356 635(Po-Pá, 8:00-16:30 hod.)
Přihlášení
Porovnat
0

Oblíbené produkty:

0
  • Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Jak zvládnout domácí výuku v době karantény?

Jak zvládnout domácí výuku v době karantény?

Datum: 25.2. 2022

Máme několik nápadů pro unavené rodiče a skvělý tip na hru (u které děti procvičí mozek i tělo) v domácích podmínkách.

1. ZACHOVEJTE ŘÁD

Zachovejte dětem pevný řád i v této době

Zachovejte dětem pevný řád. Řád dává dětem pocit bezpečí, jistoty a zároveň jim tak pomůžete se sebekázní. Podle vašich časových možností si spolu s dětmi stanovte přesně daný čas, kdy se budou učit, kdy budou pomáhat v domácnosti (a jak budou pomáhat), kdy budou sportovat (dřepy, protahování a další cviky mohou pohodlně cvičit i doma) a čas, kdy budou mít osobní volno. Tento plán tvořte nejlépe ve spolupráci s dítětem, aby mělo možnost vyjádřit své potřeby a přání. Buďte dítěti oporou, protože současná situace je velmi obtížná i pro ně. A zejména malé děti teď velmi potřebují vaši pomoc a nastolení řádu. 

Tip: Dětem pomůže, když budou mít rozpis úkolů, časový harmonogram a další důležité věci denně na očích. Skvělá je pro takovou komunikaci mezi rodiči (kteří třeba musí být v práci) a dětmi nástěnka, kde se dítě může na všechny denní úkoly dívat a po vykonání odškrtávat.

2. UDĚLEJTE Z DOMÁCÍ VÝUKY HRU

Obývák jako učebna

Děti můžete motivovat například bodovým systémem, kdy děti za určitý počet bodů získají něco, co je potěší (ať už něco věcného, nebo například nějaká společná hra). Počty bodů (kolik mohou děti získat za jakou činnost) by měly být jasně stanoveny a mít jasná pravidla. Stejně tak odměna (za kolik bodů co získají). Body by měli rodiče navrhnout tak, aby byli optimální. Tedy aby dosažení odměny nebylo příliš snadné, ale zároveň aby děti odměnu nevnímaly jako „nedostižitelnou“. To by je mohlo demotivovat.

Tip: Pokud nemáte nástěnku, na kterou byste bodový systém vyvěsili a ani se vám žádná nástěnka nechce vrtat, je skvělou variantou magic chart. Je to tzv. samodržící nástěnka. V podstatě folie, která se pomocí elektrostatického náboje okamžitě a bez lepení přichytí na jakýkoliv povrch. Jde ji i opakovaně předělávat na jiné místo.

3. PŘIZVĚTE NA VÝUKU ROBOTA

Výukový robot

Před začátkem karantény si české školství pomalu začínalo zvykat na roboty ve výuce. Tito roboti se nabízí v několika verzích (podle věku dítěte) a učí děti základy robotiky (programování). Roboti se stávají nenahraditelnou pracovní silou většiny provozů, proto seznámení se s těmito základy programování od nejútlejšího věku bude časem ceněno obdobně, jako například dnes učení se cizímu jazyku.

Tip: Zajímá vás více o využití robotů ve výuce? Co všechno se s robotem mohou děti naučit, a proč mají své místo i v domácnostech? Podívejte se na článek: Roboti: hračka, která učí 

 

Hra, u které děti zapojí svaly i mozek

Hra se štítky magic-chart notes

  • Ve vašem bytě nebo domě rozmístěte na nejrůznější místa lístečky. Pokud nechcete po bytě lepit papírky izolepou, můžeme vám doporučit samodržící štítky Magic notes. Nejsou drahé, vypadají skvěle a drží úplně kdekoliv díky elektrostatickému náboji. Kdo je má, ten je miluje.  
  • Na každý papírek napište např. jméno kamaráda vašeho dítěte a pěticiferné číslo. Čím více papírků popíšete, tím těžší úkol pro dítě a více si zaběhá. Některé lístečky dejte na viditelné místo a jiné klidně trošku schovejte, ať je hra zábavnější.  
  • Úkolem dítěte je hledat lístečky a vždy si zapamatovat jméno a k němu přiřazené číslo (pozor, nesmí si nikam nic zapsat), doběhnout na předem stanovené místo, kde bude připravený papír s tužkou a toto jméno a číslo na tento papír zapsat. Znovu odběhnout, najít další lísteček, opět zapamatovat a opět přiběhnout zapsat.
  • Pokud dítě po cestě třeba číslo zapomene, nedá se nic dělat. I to se stává, tak se zkrátka vydá zpět, znovu přečte a znovu běží k zapisovacímu místu.
  • Pokud máte více dětí, vyhrává ten, který v kratším čase správně najde a zapíše všechna čísla. Pokud máte jedináčka, můžete hrát buď proti němu, nebo stopovat čas.

Tip: fantazii se meze nekladou. Můžete si vymyslet jakoukoliv variantu této hry. Nebo třeba i dítě může tuto hru připravit pro vás. Uvidíte, že se pobavíte.

Možné varianty této hry:

  • Místo jmen a telefonních čísel můžete po domě schovávat lístečky s kvízovými otázkami, na které musí dítě správně odpovědět.  
  • Místo běhání můžou děti od lístečku s otázkou k nástěnce pro zapisování např. skákat po jedné noze, plazit se, cestou něco zpívat (aby se jim to hůře pamatovalo).

A co říct úplně závěrem? Nezapomeňte odměnit i sebe. Co třeba skvělou kávou Mokaflor z malé italské pražírny? Je skvělá, uvidíte. A k dostání i v kapslích.